| OMEGALIN a întrebat:

Ce vă determină să achiziționați o carte?

51 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coperta colorată.

| OMEGALIN explică (pentru anonim_4396):

Simplul fapt că e colorată sau trebuie să aibă anumite culori, mai calde, mai reci? Un design mai uniform sau o multitudine de culori?

| Iftode_Costina_1990 a răspuns:

Coperta laughing...si rezumatul cartii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OMEGALIN):

Să aibă cât mai multe culori, să fie un melanj.

| OMEGALIN explică (pentru Iftode_Costina_1990):

Ce elemente ar trebui să conțină rezumatul cărții ca să te convingă să o încerci? De obicei care e chestia care te face să-ți spui că trebuie să o citești? happy

| sopranaCadaverica a răspuns:

Depinde de genul preferat. De obicei imi place proza suprarealista, poetica, fantastica, gotica, literatura clasica rusa/franceza, literatura utopiana/distopica, scrierile filozofice. Uneori ma orientez dupa perioada in care se desfasoara actiunea si inainte de a citi ma informez putin despre autor. Mai rar ma las purtata instinctiv de misterul vreunui titlu... Mi se par interesante povestile originale, evident, le caut pe cat posibil - si micile prefate ale textelor in care se exprima tonul general al cartii respective si daca el corespunde cu interesele mele, achizitionez.

| Ionut_Andrei_2002_URsc a răspuns (pentru OMEGALIN):

Depinde ce fel de umor si caracter ai,iti poti gasi preferata prin rezumat,daca iti place actiunea cauti o carte cu rezumat despre atciune si tot asa!
Chestia care te face sa citesti este faptul ca atunci cand autorul te baga in actiune, sa fii numai acolo si sa nu te plictisesti sau sa nu o citesti cu dragul de a fii citita, intotdeauna cartea este alesa de tine, cartea trebuie sa fie simtita de tine, deci ca sa gasesti o carte buna, citeste primele pagini si daca vezi ca esti cuprins in lumea necuvantatoarelor inseamna ca este potrivita! o seara buna.

| Ionut_Andrei_2002_URsc a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Intr-adevar,cartea trebuie simtita de tine, in functie de actiunea si starea pe care o preferi, sa nu te plictisesti atunci cand o citesti, trebuie sa o gasesti in asa fel incat sa fii cuprins in actiunea sa

| OMEGALIN explică (pentru sopranaCadaverica):

De unde îți furnizezi informațiile despre autor? Persoane apropiate, internet? Sau de peste tot de pe unde poți?

| OMEGALIN explică (pentru Ionut_Andrei_2002_URsc):

Mulțumesc pentru răspuns! O seară bună!

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru OMEGALIN):

De obicei internet sau citesc putinele detalii (cand acestea se gasesc) pe spatele sau in interiorul copertii big grin
Tu cum te orientezi?

| OMEGALIN explică (pentru sopranaCadaverica):

Eu nu prea citesc cărți, în general citesc chestii legate de dezvoltare personală sau informații exacte să le spun așa iar pentru acestea prefer să citesc diverse articole de pe internet happy

| Aihao19 a răspuns:

Imi plac mai mult alea comerciale si carora li se fac foarte multa reclama.Care le citesc multi deci.Asra e, nu consider ca am gusturi proaste, pana la urma gusturile nu se discuta.De obicei citesc prezentarea scurta la carti si daca imi place o iau.

| OMEGALIN explică (pentru Aihao19):

Ce te determină de obicei să-ți placă? Dacă te uiți la ultimele cărți, ce aveau în comun la prezentare?

| PainTech a răspuns:

Profesoara, din pacate.
Continutul si parerile.

| OMEGALIN explică (pentru PainTech):

Ce conținut cauți de obicei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In prezent poate doar rabdarea mea care probabil a ajuns la nucleul Pamantului laughing, imi ia foarte mult sa citesc o carte in format pdf pentru ca ma dor ochii, si totusi nu prea-mi vine sa dau bani pe o carte pe care o pot citi doar o data si dupa un anumit timp ar trebui sa o arunc. Cand le cumparam ma impulsionau review-urile, dar decizia finala era data de dorinta de a afla mai mult dupa ce citeam cateva pasaje din cartea respectiva.

| OMEGALIN explică (pentru anonim_4396):

Dacă ar fi în format digital (pdf) dar ar costa totuși, să spunem jumătate din prețul cărții propriu-zise, te-ar îndepărta cu totul de ea sau i-ai da aceleași șanse ca unei alte cărți de acest fel? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OMEGALIN):

Daca ar fi o carte pe care nu mi-o doresc foarte mult probabil as alege alte variante gratuite, dar daca mi-ar ramane mintea la ea as prefera sa o cumpar in format fizic pentru ca as citi-o mult mai repede. In ultimul timp prefer teatrul radiofonic in detrimentul cartilor pentru ca pot sa fac si altceva in timp ce ascult, alegerile mele depind de avantajele pe care le vreau in acel moment - ar fi posibil sa aleg sa cumpar o carte pdf daca as prefera sa o citesc doar inainte sa adorm ( cand nu folosesc alta sursa de lumina in afara de telefon ). ^^

| OMEGALIN explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult pentru răspuns! happy

| relian a răspuns:

Autorul,genul si ceva rewiuri daca se gasesc, ori asa recomandari de la unele persoane cunoscute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OMEGALIN):

N-ai pentru ce, eu iti multumesc pentru site - imi place cum scrii happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai și varianta audiobook, și eu mai ascult înainte de culcare, când sunt prea obosit pentru a ține ochii deschiși.

| zurick a răspuns:

Autorul si descrierea cartii.
Din 2017 mi-am propus sa nu mai cumpar nicio carte pana nu le termin pe toate din biblioteca, deocamdata ma tin de cuvant happy

| anonimg a răspuns (pentru OMEGALIN):

Si eu tot rezumatul l-as alege, daca acesta trateaza aspecte ce tin de "dezvoltarea personala".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este varianta mea preferata , mai ales cand vine vorba de carti care ma intereseaza in mod special. Multumesc pentru sugestie. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Decât teatru radiofonic, care-i asemeni unui film, cred că e mai bine, dar cum consideri. laughing

| OMEGALIN explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc foarte mult că te-ai uitat peste el! În cazul acesta, dacă ai găsi o carte care să conțină scrierile respective, ai achiziționa-o? happy

| PainTech a răspuns (pentru OMEGALIN):

Ceva util si folositor, de exemplu cartile lui Tim Ferris si Simon Sinek. Pentru entertaiment folosesc alte metode.

| RAY a răspuns:

Ceea ce contine, de exemplu daca citesc despre univers, evolutie, religie, in termeni rationali, bazat pe dovezii