| Guccifer2429 a întrebat:

Copilul lui Ion is Ana din romanul Ion moare?

Răspuns Câştigător
| Sunshine123 a răspuns:

Da, din pacate copilasul moare pentru ca dupa ce Ana isi ia viata, Ion nu are grija de copil, acesta se imbolnaveste si moare.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce intrebare tampita... ai uitat cand ai citit cartea? Sau esti prea prost s-o citesti?

| Guccifer2429 explică (pentru Cosmin86):

Esti un dragut, noroc in viata.

| Guccifer2429 explică (pentru Sunshine123):

Deci nu este ca si in film, unde moare de la batista inmuiata in tuica de tatal lui Ion?

| Andrei200202 a răspuns (pentru Sunshine123):

Dimpotrivă, Ion dori foarte mult ca copilul sa ramana in viata si sa se faca bine, insa datorita ca el era întemnițat, nu se putea ocupa personal de el.Dorinta de a nu muri copilul se datorează pământului primit cand acesta s-a casatorit cu Ana, Ana sinucindu-se, Ion mai putea detine pamantul primit ca zestre doar prin motivul copilului care era facut cu Ana(deci daca copilul murea, ion ramanea fara pământ). Dupa cum spuneam, Ion era in închisoare asa ca de copil se îngrijeau parintii lui Ion (Zenobia si Glanetasul). Copilul se îmbolnăvește, batranii ii făceau leacuri babesti(descantece) pentru a se vindeca, insa fara rezultat si copilul moare.