| Rombix a întrebat:

Credeti ca o carte motivationala sau de dezvoltare pers.sau un audiobook motivational va poate schimba sau mai bine zis influenta viata intr-un mod pozitiv? Ati testat/incercat acest lucru pe pielea voastra?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| doctorAnswer a răspuns:

Bună!
Depinde ce fel de carte.
Cele potrivite pot să-ți schimbe percepția despre viață.
Din nefericire, cele mai multe sunt vorbe goale.

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Dacă vrei să îți îmbunătățești relațiile cu ceilalți, eu recomand din suflet Secretele Succesului - Dale Carnegie. happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu cred. Am incercat de vreo doua ori carti motivationale foarte laudate. Ambele erau scrise de oameni mai prosti ca mine care incearcau o manipulare ieftina, total nefunctionala. Nu mai citesc asa ceva, sunt doar escrocherii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da binenteles ca trebuie sa citesti pentru ati imbunatati viata.
Recomand:
48 laws of power Robert Greene
Think and grow rich Napoleon Hill
The way of the superior man David Deida
How to make friend and influence people Dale Carnegie
The power of now
Mastery Robert Greene
Arta Of War Sun Tzu
The Rational Male Rollo Tomassi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste carti in care se plimba vorba de colo colo. fara esenta.
nu e nimic de ele.

am incercat, dar n am reusit sa ajung la final la cat era de plictisitoare.

daca vrei motivationale gasesti pe yt. si alea chiar sunt bune.

| DumitruS a răspuns:

Depinde de carte. Cum au zis si ceilati sunt si mizerii sunt si carti bune din care ai ce sa inveti.

Iti dau doua exemple:
https://infrasunete.eu/arta-de-a-gandi-limpede-rolf-dobelli/
- te ajuta sa intelegi ce greseli fac oamenii (implicit eu si tu) cand iau decizii, este foarte interesanta;

https://infrasunete.eu/secretele-mintii-de-milionar-harv-t-eker/
- te ajuta sa iti gestionezi finantele si sa inveti cum sa economisesti.

Le-am citit personal pe ambele, pe prima de fapt am inceput sa o recitesc, e nevoie de mai mult timp ca sa o intelegi/retii.

Vezi insa care sunt domeniile care te preocupa pe tine ca dezvoltare personala este un domeniu amplu ce se poate referi la o multime de directii: financiar, cognitiv, emotional, social etc.

Succes!