| AvalohAlyn a întrebat:

Consideri ca o carte de dezvoltare personala/motivationala te poate transforma (asa cum promit ele), te poate schimba radical in bine sau te poate conduce spre succes?

Răspuns Câştigător
| wolder a răspuns:

Uneori da, iti pot oferi anumite idei, pot schimba mentalitatea, obiceiurile.
te invit sa citeste cateva carti din care poti invata ceva si care te pot schimba

www.jurnalbizar.wordpress.com/2015/10/14/carti-de-psihologie/

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Eu le consider mai degraba confirmari. Aceleasi confirmari pe care le poti primi si de la niste oameni de bine (in cazul in care sunt in jurul tau).
Nicio carte nu te poate invata ceva ce deja nu ai invatat. Trece informatia pe langa tine. Rolul lor este de a sedimenta si confirma inspre niste convingeri, inspre stablitate. Desi, cred eu, convingerile sunt cu atat pozitive cat lasa loc de libertate gandirii sa accepte mai multe variante. Lumea nu trebuie rigidizata. Trebuie inteleasa. Si niciodata nu poti intelege ceva reducandu-l la un punct de vedere. Trebuie sa stii ca un lucru se intampla din unul din mai multe motive. Pe mai departe nu prea ai cum sa faci sa stii doar gandind, trebuie sa actionezi. Sa intrebi, sa cercetezi pentru a gasi fapte concrete care sa demonstreze fara de tagada ceea ce crezi.
La fel si cu parintii. Trebuie sa inteleaga faptul ca al lor copil nu a ajuns sa experimenteze realitatea a ceea ce cred ei ca e mai bine pentru el si totodata se prea poate ca ei sa gandeasca gresit ca parinte. Dar sa realizeze asta doar prin protestul copilului.
Nu cartile te transforma. Ci cel de-al doilea autor. Adica tu.

Răspuns utilizator avertizat
| wolder a răspuns:

Multumesc ca mi-ai premiat raspunsul!