Întrebare recomandată | Jami a întrebat:

"Crima si pedeapsa" de Dostoievski este un roman greu de inteles?

20 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Depinde de gradul tau de cultura. Daca esti un citititor avizat, cu ceva experienta in interpretarea romanelor psihologice, poti sa incerci.Se poate sa citesti cartea si ramanand doar la primul nivel de receptare.adica sa retii povestea.

| purplestar9494 a răspuns:

Depinde de ce genuri de carti ai citit pana acum, dar ai citit doar povesti fantasy cu vampiri sau mai stiu eu ce alte creaturi atunci nu prea iti recomand(nu ca as avea ceva cu acest gen de carti si eu le citesc big grin ) dar daca ai o lectura mai diversificata atunci da ai putea sa o citesti si chiar sa o si intelegi. Oricum iti recomand sa o citesti chiar daca nu o sa o intelegi de la inceput, poti citi comentarii despre ea sa intrebi la ce anume se refera. Oricine trebuie sa porneasca de undeva asa ca de ce nu si tu happy. Lectura placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca o intelegi, o sa-ti pui intrebari si o sa faci scheme la sfarsitul caietului, ca orice adolescent, dostoievski ce mare filozofie

| zaratu a răspuns:

Cam da

| oprescudorin11 a răspuns:

Nici vorba! Daca ai dispozitie! Eu l-am citit in doar o noapte! E ravasitor!

| RobertKill99 a răspuns:

Nu nu este greu de inteles adica asa mi se pare mie eu l-am citit, mi-a placut si l-am inteles big grin... Citeste-l te-as sfatui! fundaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa laughing)))))))))))))))))))))))))))))))))))

| Kaℓi a răspuns:

E mai accesibil decat Demonii.

| PanaitRobert1991 a răspuns:

Nu cred ca o vei intelege si iti vei pune multe intrebari cu privire la anumite lucruri

| TequilaG a răspuns:

Depinde.

| EllyElena98 a răspuns:

Depinde de cum intelegi tu ce citesti

| Tanase_Diana_1982 a răspuns:

Nu pentru mine nu este greu dar depinde de gradul tau de cultura. Pupici:*

| Dariuta a răspuns:

Dacă ai vrea să intrii in pielea personajului nu nu este greu, dar trebuie sa îl citeşti cu mare atenţie, desigur, doar dacă vrei să citeşti un roman bun. Sper că te-am ajutat. Funda? happy

| merymaria a răspuns:

Depinde.daca esti o persoana care prefera tehnologia, te vei plictisi.Eu as cti primele 50 pagini, daca iti place, continui, daca nu, nu.

| florin1oo1 a răspuns:

E probabil una dintre cele mai 'usoare carti ale lui Dostoievski, dar daca zic usor nu inseamna Stapanul inelelor sau Cronicile din Narnia. Necesita putin antrenament in citit, dar merita, e o carte care te pune pe ganduri.

| wolder a răspuns:

Pentru mine nu a fost un roman greu de citit, de inteles. actiunea e usoara, explica foarte bine starea impresionanta a personajului.
Din pacate n-am apucat sa termin cartea, dar in viitorul apropiat imi voi face timp s-o termin.
Ti-o recomand, cred ca-ti dai seama din titlul cartii pe ce se bazeaza actiunea ei si daca te pasioneaza acest gen, e foarte bine venit.
Spor la citit!
Cand o termini lasa-mi si mie PAREREA TA despre carte.

| all4love a răspuns:

Am citit aceasta carte acum ceva timp... in liceu, si mi-a creat o emotie profunda. Daca as avea timp as reciti-o...

| PedoBarbie a răspuns:

Nu.

| Inferno a răspuns:

Greutatea este data doar de capacitaile intelectuale ale individului.

| Cristi19 a răspuns:

Nu e grea

| jake2 a răspuns:

Nu chiar ușor.