| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cum as putea sa invat cat mai multe cuvinte noi care apartin limbii romane? Nu numai sa le invat, ci sa le si memorez.Cum sa procedez ca sa le memorez mai usor si mai repede, ca daca citesc carti, le cam uit uneori.

5 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

Le memorezi incercand sa le folosesti mai des.
Inveti ce inseamna si le folosesti in contexte corespunzatoare.
Sau poate te integrezi intr-un grup cu oameni care au vocabular mai bogat. Automat o sa deprinzi un anume fel de a te exprima.

| RecKinul a răspuns:

Încearcă să asociezi cuvintele cu obiecte din jurul tău sau cu evenimente din viaţa ta. Ca o măsură suplimentară citeşte cuvintele cu voce tare. In felul acesta vei folosi amândouă memorii, cea vizuală şi cea auditivă. Succes!

| Porcusorul a răspuns:

Ca la scoala. Iti faci vocabular si acolo iti scrii toate cuvintele noi si explicatia/sinonimele.

| oprescudorin11 a răspuns:

In privinta Libii Romane, este necesar sa citesti scriitori care au folosit Limba Romana la capacitate maximala. Sadoveanu, Eminescu, Vlahuta etc.
Memorarea, asa am facut si eu, se face prin deschiderea unui fisier cu acele cuvinte care nu-ti erau uzuale in vocabularul tau curent.
In fine, Apoteoza intelegerii in profunzime a cuvintelor in limba romana ai sa o gasesti citind cu rabdare, pe indelete si pasionat a lucrarii lui Constantin Noica :"Cuvant impreuna despre Rostirea romaneasca".
Daca uiti vreo carte, nu te speria, nu merita sa fie citita!

| Hyung17 a răspuns:

Vorbesti ( pe facebook, messenger, in realitate. etc ) cu persoane care folosesc cuvinte pe care tu nu le cunositi si trebuie sa le cauti in dictionarul online laughing. Dupa ce ai cautat de 10 ori acelasi cuvant a 11 oara il memoriezi ca ti-e lene sa tot cauti in dictionar laughing. Cel putin eu asa fac.