| valentinamarinamary a întrebat:

...cum sa memorez mai repede cand invat?

5 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Da ce-i aia "memorizez" de la ce verb provine?

| iPetraAnime a răspuns:

Poti prin mai multe moduri:
1. te uiti timp de vreo 10 sec la propozitia pe care ai scris-o concentrandu-te asupra ei;
2. cand scrii informatia, o scrii in mai multe culori, o scrii schematizat, pe puncte, liniute, cum vrei tu, si foarte important, cu mult spatiu liber intre puncte;
3. in timp ce inveti, si scrii informatia- repeti(o scrii) de mai multe ori;
4. daca este ceva greu, o denumire in latina, formula etc, asociaza cuvantul cu ceva cunoscut, cu care te intalnesti in fiecare zi;
poti verifica cu ajutorul unor teste pe internet ce fel de memorie ai: vizuala, auditiva sau olfactiva. dupa ce primesti rezultatul, vei gasi tot pe net mai multe modalitati de invatare care ti se potrivesc
sper ca ti-am fost de ajutor
spor la invatat!

| valentinamarinamary explică:

Da.multumesc de raspnsuri ...LBSTK ''memorizez''adica sa invat sa retin...

| nobody05 a răspuns:

Cred ca cel mai important ii sa intelegi ce citesti.Foloseste dictionare pentru cuvintele necunoscute.Si inca ceva...nu te chinui sa memorezi cuvant cu cuvant(e o mare pierdere de timp). Citeste de cateva ori si incearca sa redai totul cu cuvintele tale. Dupa ce reusesti sa faci asta, trebuie sa te concentrezi putin pe termenii "stintifici" si o sa fie ok, zic eu.Insa cel mai important este ca admosfera in care inveti sa fie propice:fara muzica, televizor sau computer.Succes!

| scumpyca1414 a răspuns:

Repeta de mai multe ori lectia...