| dyanamarya a întrebat:

Cum interpretati afirmatia "in spatele unei comedii se ascunde o tragedie"? Funda big grin

4 răspunsuri:
| BoneShiver a răspuns:

In opinia mea, afirmatia data este improprie atata timp cat se refera la ideea de "comedie" ca eveniment din viata de zi cu zi. Tragedia intotdeauna trimite la drama, sens ce se opune total comediei ca specie si ca sens. Insa, daca ne referim la conceptul literar al Teatrului, comuniunea dintre cele doua devine verosimila. De exemplu, in opera literara "o scrisoare pierduta", capodopera a scriitorului Ion Luca Caragiale, pentru a putea sublinia comicul de situatie personaje ca Zoe Trahanache, Stefan Gheorghidiu, Nae Catavencu sunt supuse unei situatii dramatice, vazute ca tragedie pentru amanta si ca reusita pentru directorul de ziar.

In concluzie, comuniunea dintre tragedie si comedie nu are surse in realitatea normalului, insa poate deveni o puternica sursa de comic si de satirizare.

Asta e opinia mea... Nu este cea mai buna... poate e chiar gresita. Acum, sper totusi sa nu risti chiar un 2 la ora laughing

| BoneShiver a răspuns (pentru BoneShiver):

Mda... ideea de opinie gresita nu exista daca stau sa ma gandesc rolling on the floor) Oricum, copiaza linistit.

| Simpatic a răspuns (pentru BoneShiver):

Exact, in cinematografie procedeul se numeste comedie neagra.
Se pot face multe comedii dar nici una despre saracie.

Tema de fata este complexa si nu cred ca ai punctat exact ceea ce a vrut sa spuna citatul, recunosc unul complicat la prima vedere dar modul in care ai scris este placut.

| BoneShiver a răspuns (pentru Simpatic):

Daca ai stii cat de mult ma incurajeaza ceea ce ai pus laughing)

(vb serios, e un chin romana pentru mine... )