| bozgandenisa a întrebat:

Cum se scot ideile principale dintr-un text?

4 răspunsuri:
| Anhelles a răspuns:

Scoți ce ți se pare tie cel mai important

| justanotheruser99 a răspuns:

Citești textul cu atenție, iar după ce termini formulezi un fir narativ cu ideile care ți-au rămas in minte (in general, memoria e selectivă, deci vei avea ideile principale fixate) pe care mai apoi il reproduci in manieră proprie.

mira
| mira a răspuns:

Dupa ce ai citit textul integral poti trece la formularea ideilor principale.Citesti un alineat si formulezi esenta intr-o propozitie.Treci apoi la al doilea alineat, in continuare la al treilea etc.