| radianionut a întrebat:

Are cineva ideile principale la "Legendele Olimpului"?

4 răspunsuri:
| ritza200 a răspuns:

Legendele olimpului
Legendele olimpului - Astazi omul cunoaste fortele naturii si puterea lor nu il mai inspaimanta. Dar imaginatia omului primitiv, in lipsa unei ratiuni patrunzatoare, a creat figurile mitice ale zeilor, atribuindu-le toate fenomenele pe care nu si le putea explica. Astfel s-au plasmuit mitologiile popoarelor antice, dintre care aceea a grecilor se remarca prin mare bogatie si frumusete a miturilor.

Funda?

| Necsoiu_Robert_1990 a răspuns:

1.Nasterea celor 12 titani
2. Zeus il ucide pe tatal sau.
3. Zeus, Hades, Poseidon isi impart teritorile
4. Zeus creeaza oamenii.
5.fierrarul lui Zeus ii faureste fulgere
6. Unul din zei aduce jar din cuptorul fierarului.
7.Acel zeu e pedepsit de zeus.
8. Poseidon dezlantuie furtuna asupra oamenilor.
9.Afrodita este desemnata de catre paris ca cea mai frumoasa Zeita.
10.Hera devine geloasa.
11.Medusa moare ucisa de fiul lui zeus Perseus
12. Oamenii nu i se mai inchina lui zeu
13. Poseidon ii pedepseste
14. Zeus o fura pe europa si o duce pe un continent nou dandu-i numele europa
15. tatal europei o gaseste o duce in temnita si zeus o viziteaza
16.hera o ucide pe afrodita