| AndraAndrei12 a întrebat:

Cum se scrie corect s - au, sau?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de context, ambele sunt corecte, bineinteles ca in cazuri diferite.
Se scrie s-au cand este urmat de un verb, de ex. s-au dus, s-au intors, etc.
Se scrie sau cand acesta tine loc de ori, de ex. sau alb, sau negru, sau prost, sau destept, etc.

5 răspunsuri:
| AndraAndrei12 explică:

Mai sunt astazi tineri cu credinta ortodoxa nu doar cu numele? Uneori cred ca sunt singura de varsta mea care se duce la biserica, se roaga...si stiu ca Dumnezeu exista indiferent de ce imi spuneti, pentru ca am multe dovezi din viata mea

| Legion7X a răspuns (pentru AndraAndrei12):

În general oamenii care a pățit ceva supranatural sau nemaivăzut în viața lor devin deodată transformați mental și parcă sunt mult mai conștienți că acolo sus cineva ne veghează chiar și când răul colcăie în mod absolut în lumea întreagă.

Eu cunosc astfel de oamenii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AndraAndrei12):

? unde-i legatura cu: "Cum se scrie corect s - au, sau?" Ma insala dioptriile, Doamne!?winking tongue

| porcarumadalina a răspuns:

Depinde de context