| Mayar a întrebat:

Daca ai un numar restrans de citate preferate, as fi curioasa se le citesc. Daca ai multe... atunci mai bine nu iti pierde timpul.

[Deci va intreb ce citate preferate aveti - desigur ca vreau sa si le scrieti. Iar in cazul in care nu aveti sau aveti prea multe, mai bine nu dati raspunsuri fara citate]

Răspuns Câştigător
| MaliciousDeath a răspuns:

"Mergi incet, bea apa multa."(H. Murakami)

"A defini inseamna a limita."(Oscar Wilde)

39 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Daca ai multe... atunci mai bine nu iti pierde timpul." Crede-ma ca inteleg perfect partea aceasta.

Sa-ncepem:

,, The surest way to corrupt a youth is to instruct him to hold in higher esteem those who think alike than those who think differently." - Friedrich Nietzsche

„When it comes to bullshit, big-time, major league bullshit, you have to stand in awe of the all-time champion of false promises and exaggerated claims, religion. No contest. No contest. Religion. Religion easily has the greatest bullshit story ever told. Think about it. Religion has actually convinced people that there's an invisible man living in the sky who watches everything you do, every minute of every day. And the invisible man has a special list of ten things he does not want you to do. And if you do any of these ten things, he has a special place, full of fire and smoke and burning and torture and anguish, where he will send you to live and suffer and burn and choke and scream and cry forever and ever 'til the end of time!

But He loves you. He loves you, and He needs money! He always needs money! He's all-powerful, all-perfect, all-knowing, and all-wise, somehow just can't handle money! Religion takes in billions of dollars, they pay no taxes, and they always need a little more. Now, you talk about a good bullshit story. Holy Shit!

But I want you to know something, this is sincere, I want you to know, when it comes to believing in God, I really tried. I really, really tried. I tried to believe that there is a God, who created each of us in His own image and likeness, loves us very much, and keeps a close eye on things. I really tried to believe that, but I gotta tell you, the longer you live, the more you look around, the more you realize, something is f.u.c.k.e.d up!" - George Carlin

,, When you look into an abyss, the abyss also looks into you." - Friedrich Nietzsche

| RobertMoon a răspuns:

Daca ti-e frica de lup nu intra in padure.
In oglinda toate...se vad.

Răspuns utilizator avertizat
| Doub a răspuns:

"Unicul gând al vieţii mele este el. Dacă totul ar pieri şi n-ar rămâne decât el, eu aş continua să exist; iar dacă totul ar rămâne şi el ar fi nimicit, universul s-ar transforma într-o uriaşă lume străină mie şi mi s-ar părea că nu mai fac parte dintr-însa. Iubirea mea pentru el e asemeni stâncilor eterne de sub pământ: nu prilej de încântare, ci necesitate. Eu sunt El. El e mereu, mereu în mintea mea, nu ca o plăcere, aşa cum nici eu nu sunt o plăcere pentru mine însămi, ci ca propria mea fiinţă".

"Căci ce nu-i în mintea mea legat de ea? Şi ce nu-mi aminteşte de ea? Nu mă pot uita în jos, la pardoaseala asta, fără să-i văd trăsăturile desenate pe piatră! În fiecare nor, în fiecare pom… în aerul nopţii şi-n fiecare privire din timpul zilei… sunt înconjurat de chipul ei! Cele mai obişnuite feţe ale bărbaţilor şi femeilor… chiar şi propriile mele trăsături… îşi bat joc de mine, semănând cu ea. Lumea întreagă e o colecţie înspăimântătoare de amintiri care îmi spun că ea a existat şi c-am pierdut-o!"

" În faţa primejdiei şi a morţii, dragostea e de două ori mai dulce, plină fiind de o stranie exaltare..."

Si desigur: https://biblia.resursecrestine.ro/1-corinteni/13

| LoveSleep a răspuns:

"Viata este o tragedie pentru cel care simte si o comedie pentru cel care gandeste." – Jean de la Bruyere
"Întoarce-ți fața către soare și umbrele vor rămâne în urma ta."
"Durerea este inevitabila. Suferinta este optionala."
"Poate ca amintirile oamenilor sunt combustibilul pe care il ard pentru a ramane in viata"

| minrest a răspuns:

''Ne discere cessa, sapere aude''. Nu inceta sa inveti, indrazneste sa intelegi. Buna seara.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu-mi plac unii oameni ipocriti care au oferit unele citate. Nu-mi place falsitatea de aceea o sa va ofer niste citate (famous quotes) de John F. Kennedy, omul care s-a batut cu orcii dupa ce a castigat presedintia Statelor Unite si care a zis niste chestii interesante:

"My fellow Americans, ask not what your country can do for you, ask what you can do for your country.

Physical fitness is not only one of the most important keys to a healthy body, it is the basis of dynamic and creative intellectual activity.

Mankind must put an end to war before war puts an end to mankind.

Things do not happen. Things are made to happen.

Change is the law of life. And those who look only to the past or present are certain to miss the future.

The goal of education is the advancement of knowledge and the dissemination of truth.

Let us not seek the Republican answer or the Democratic answer, but the right answer. Let us not seek to fix the blame for the past. Let us accept our own responsibility for the future.

The best road to progress is freedom's road.

A man may die, nations may rise and fall, but an idea lives on.

Efforts and courage are not enough without purpose and direction.

Those who dare to fail miserably can achieve greatly.

Domestic policy can only defeat us; foreign policy can kill us.

A child miseducated is a child lost.

For in the final analysis, our most basic common link is that we all inhabit this small planet. We all breathe the same air. We all cherish our children's futures. And we are all mortal.

I am not the Catholic candidate for President. I am the Democratic Party's candidate for President, who happens also to be a Catholic.

I am the man who accompanied Jacqueline Kennedy to Paris, and I have enjoyed it.

My brother Bob doesn't want to be in government - he promised Dad he'd go straight."

(!) If anyone is crazy enough to want to kill a president of the United States, he can do it. All he must be prepared to do is give his life for the president's.

Nu mai vedem pe ecrane decat demagogie. Marioneta Obama de exemplu nu doar ca este pro-avort si se opune legilor impotriva lui, mai asigura si gratuitatea acestuia.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

"Nu judeca un om dupa chip"
"Daca s-ar construi casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare"
"Prietenii sunt o familie ai carei membri ii alegem"
 "Cei care nu reusesc, sunt cei care nu incearca"
"Persoana care nu cere nimic merita totul"
"Cand o usa se inchide, o alta se deschide; dar deseori ne uitam atat de mult la usa inchisa ca nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi"
"Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi"
"Prefer sa fiu criticat pentru ceea ce sunt, decat iubit pentru ceea ce nu sunt"

| T0T a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

Simt nevoia tampita sa iti contrazic cam toate citatele.

"Nu judeca un om dupa chip"

Spune-mi sincer, pe asta nu l-ai judeca? :

http://fs71.trilulilu.ro/......5e9538.jpg

"Prietenii sunt o familie ai carei membri ii alegem"
Gresit majoritatea prietenilor nu sunt prieteni, desi da ii alegem, dar de cele mai multe ori ii alegem prost.

"Cei care nu reusesc, sunt cei care nu incearca"
Gresit! Un schiop vrea sa mearga. Poti sa il acuzi ca nu poate pentru ca nu incearca? Mi se pare un exemplu relevant si de acolo pleci la altele.

"Persoana care nu cere nimic merita totul"
Gresit. Poate fii o persoana prefacuta, care are o minte malefica si poate manipula persoane in asa fel ca necerand lucruri sa le si primeasca. Trebuie sa te si duca capu' aici...

"Cand o usa se inchide, o alta se deschide; dar deseori ne uitam atat de mult la usa inchisa ca nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi"
Gresit. Daca esti condamnat la inchisoare pentru tot restul vietii ce usa se mai deschide? Poate usa celulii daca te bate colegul de celula atat de rau incat sa fie nevoie de o internare la spital.

"Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi"
Gresit. Daca moare cineva drag, acel cineva te face sa plangi, fara voia lui. Dar nu e unicul exemplu. Multe persoane dragi te pot face sa plangi in n moduri fara sa isi dea seama...

Cu 2 insa sunt de acord :) Desi ultima nu se aplica la toti, chiar la destul de putini Iar la cealalta pe care nu am luat-o deloc la rost pot zice ca nu stiu nu a facut nimeni un recensamant in ceea ce priveste persoanele fericite si cele care si-au pierdut speranta de a o astepta ca sa vedem daca sunt mai multe...

| Mayar explică (pentru T0T):

Mai, unele sunt exceptii, iar citatele nu trebuie interpretate ad literam.
De exemplu : "Cei care nu reusesc, sunt cei care nu incearca"
Gresit! Un schiop vrea sa mearga. Poti sa il acuzi ca nu poate pentru ca nu incearca? Mi se pare un exemplu relevant si de acolo pleci la altele.
Pai, cum? uite, de exemplu fondatorul masinii Ford - Pfoai, daca ai avea idee cat n-a incercat omu'... Si a reusit!

Deci, nu toate sunt ad literam.
Dar, imi pare bine sa vad diverse puncte de vedre, chiar contradictorii - e mult mai itneresant. Multumesc pentru timp.

| Mayar explică (pentru xXsweetgirl99Xx):

Multumesc.

| T0T a răspuns (pentru Mayar):

Ti-am spus de la exemplul cu schiopul pleci la multe altele. Vrei sa iei bacul dar da o masina peste tine si nu te prezinti si il pici. Poti zice ca nu ai incercat? Ti-am spus poti pleca de la acel exemplu la n exemple. Le luam ad literam pentru ca daca nu le luam e cum am inchide ochii. Si ti-am spus ca in momentul ala nu aveam ce face. Dar pe celelalte cum le-ai combate? La unele da, iti inchizi doar un ochi, dar la altele trebuie sa ii inchizi pe amandoi.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru T0T):

De ce faci totul sa para imposibil? Hă, de ce? Gândește si tu pozitiv si ia lucrurile mai... Ca si si cum ar fi posibil totul! La poza pe care ai pus-o nu m-am uitat si nu vreau sa ma uit, iar toate motivele pentru care ai făcut tot ce am scris sa para imposibil nu le-am citit. Nu toate erau la modul general si știi bine ce am vrut sa spun. In fine, este punctul tau de vedere si părerea ta, așa ca le respect.

| T0T a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

Pentru ca viata nu e roz. Nu este o lume a posibilitatilor. Este ceva mult mai nasol. E bine sa gandesti pozitiv, corect. Dar in cazul unora este aproape imposibil. E cum ai pune un orb sa se uite la stele...

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru T0T):

Da, stiu si realizez asta. In general, sunt pesimista. Am vrut si eu sa fac o data pe optimista si nu mi-a ieșit...

| T0T a răspuns (pentru xXsweetgirl99Xx):

Incearca. Esti mica. Esti ok si ca persoana. Tu chiar ai o gramada de posibilitati de partea ta...Chiar e bine sa gandesti chiar si mult prea pozitiv. Imi cer scuze ca am intervenit inoportun. De aceea am spus "nevoia tampita".

| Mayar explică (pentru T0T):

Citatele sunt metaforice, sens conotativ, nu denotativ.

| T0T a răspuns (pentru Mayar):

Repet le-am luat ca atare. Unde au fost conotative le-am luat conotative. Daca chiar ai nelamuriri imi mai pierd din timp sa iti explic, doar spune unde le ai.

| T0T a răspuns (pentru Mayar):

Citatele au si sens denotativ si conotativ. Spune-mi ce citate crezi ca le-am interpretat gresit si de ce. Am sa iti explic cat de detaliat pot, desi ma streseaza un pic pentru ca ceea ce am spus mi se pare ceva care nu lasa urme de indoieli, si e putin suparator. Dar spune.

| Mayar explică (pentru T0T):

Nu te sifona asa... Pur si simplu, iei lucrurile ad literam. Trebuie sa vezi si dincolo de aparente, nu doar ce se vede la prima vedere.

| T0T a răspuns (pentru Mayar):

Pai da dar citatele alea nu e bine sa le iei altfel, pentru ca au o marja de eroare. E cum ai spune ca "fiecare va ajunge implinit" sau "exista cineva pentru fiecare". Au o marja de eroare deranjanta, pentru unii dintre noi. Nu crezi?

| Mayar explică (pentru T0T):

Pur si simplu stimuleaza oamenii sa isi foloseasca creierul, sa incerce sa isi atinga limitele si mai apoi sa le depaseasca. Am observat ca o vorba buna, sau o incurajare conteaza foarte mult - chiar daca la inceput credeam ca asta e o simpla prostie, se pare ca nu e tocmai asa.

| T0T a răspuns (pentru Mayar):

Uite ca mie asa mi se par, cum ai zis si tu, simple prostii. Depinde de om, dar pe mine nu ma pot incuraja cu nimic. Nu ma ajuta cu nimic.

| Mayar explică (pentru T0T):

Bine... nici nu ma gandeam ca ai avea nevoie sau nu de incurajare,,, ma refeream la scopul acestor citate.

| T0T a răspuns (pentru Mayar):

Nu, nu, imi pare rau, nu trebuie sa le spun prostii...Pentru ca pentru unii chiar sunt importante..Scuze. Da, chiar ajuta...Mi-ar placea sa ma ajute si pe mine..Chiar nu trebuia sa intervin. Poate am gresit, insa eu mereu ma raportez la realitate, care este cruda. Nu mai conteaza.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

''Consider how hard it is to change yourself and you'll understand what little chance you have in trying to change others''
Jacob M. Braude

''Daca faci ce face toata lumea, vei avea ce are toata lumea''

''Nu exista cai gresite, doar drumuri alese prost''

''Daca faci lucrurile ca si pana acum si te astepti la rezultate diferite, esti nebun''
Albert Einstein

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://s18.postimg.org/vzpl524s9/capture_20150221_014046.png
adevarul absolut

| bogdybogditzu a răspuns:

"stars can't shine without darkness"

"Don't stop when you're tired, stop when you're done"