| Ea a întrebat:

Aveti citate preferate? Care sunt acelea? happy

Răspuns Câştigător
| stefy_4690 a răspuns:

Sunt enorm de multe... uite cateva exemple:
"try to learn something about everything and everything about something"

"everything is ok in the end, if it's not okay than it's not the end"

"cortina uitarii nu va cadea niciodata peste decorul unei sincere prietenii chiar daca spectacolul a luat sfarsit"

"everyday is a perfect day"

"nu cauta greselile altora pentru a le scuza pe ale tale"(made by me)

"un copil poate oricand sa invete un adult 3 lucruri: cum sa fie multumit fara motiv, cum sa nu stea locului niciodata si cum sa ceara cu insistenta ceea ce isi doreste"

"fericirea adevarata n-o ai, n-o poti avea decat daca esti in stare s-o dai"

"unde e o necesitate, trebuie sa fie o posibilitate"

"tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte"

"numai incercad a face foarte bine poti nimeri uneori binishor"

"raspunsurile sunt foarte usor de gasit, mai greu e sa stii ce intrebari sunt folositoare"

"daca viata nu-ti zambeste gadil-o":X

...si ar mai fi unul, primele randuri din "jurnalul" meu(am pus jurnalul in ghilimele pentru ca nu e chiar un jurnal, e un carnetel unde imi scriu uneori gandurile si citatele care imi ajung la suflet), primele randuri din jurnalul unui om admirat de mine, profesor universitar de geografie si geologie si alpinist:

"un jurnal incepe cu sfarsitul!
da, pentru ca se sfarseste viata de pana acum si incepe o experinta noua" :X

32 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

"Un nume bun este mai de dorit decit o bogatie mare, si a fi iubit pretuieste mai mult decit argintul si aurul."-Poverbe 22:1(biblia)

cami
| cami a răspuns:

"Toate familiile fericite, seamana intre ele, insa fiecare familie nefericita este nefericita in felul ei"-Lev Tolstoi

| cristi a răspuns:

" Pazeste-ti inima mai mult decat orice caci din ea ies izvoarele vietii" Proverbe

Janina
| Janina a răspuns:

Nu voi fi un om obisnuit pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

a face pe prostul la timpul potrivit e cea mai mare intelepciune.

e loc sub soare pentru toata lumea, mai ales ca majoritatea vor sa stea la umbra.

intotdeauna exista putina nebunie in dragoste, chiar daca intotdeauna exista putina ratiune in nebunie.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

"Zambeste, maine poate fi mai rau"!

| kh1ss a răspuns:

Deschide-ti ochii, uite-te inauntrul tau. Esti multumit de viata pe care o duci? - bob marley
In viata asta nu putem face lucruri marete. Putem face doar lucruri marunte cu enorma dragoste.- maica tereza
Una din prejudecăţile lumii noastre este de a pune eticheta, de a clasifica totul; oamenilor li se pare că au şi înţeles ceea ce au clasat. - octavian paler
Nu merita sa fii liber daca nu esti liber sa faci greseli. - gandhi

| andi a răspuns:

Daca te simti bine, nu fi ingrijorat, va trece.
rolling on the floorwinking

| Paula a răspuns:

"ochi pentru ochi pana ramanem toti orbi..." -fetele marinarului...
"cel mai fericit cuplu se afla deasupra tortului de nunta. Dc? pentru ca nu se uita unu'l la celalalt." - neveste disperate...
"obsesia unei femei, dragostea unui barbat"...

| LittleZyzy a răspuns:

"Tribunalul acesta pe care omul il simte in el este constiinta"

| Bianca26bb a răspuns:

-Zambeste, maine va fi mai rau...

| GreenSky a răspuns:

Noi sa fim sanatosi... k boala vine!laughing

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Nu astepta sa ii spui cuiva "TE IUBESC" abia atunci cand nu mai are niciun rost! sad

| 123456_6075 a răspuns:

Poate nu este un citat dar este impresionant:
Definitia iertarii = parfumul unei flori lasat pe pantoful care a calcat-o.

| marria a răspuns:

Multi iti vor binele...nu'i lasa sa ti-l ia!

| marria a răspuns:

Mi-am mai adus aminte unulbig grin

"ar tb pus un gratar la intrarea in fiecare suflet, ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul"

| crookedsight a răspuns:

Arată că eşti slab când eşti puternic şi arată că eşti puternic când eşti slab. (Sun Tzu - Arta Războiului)

| Verdunkleten a răspuns:

Nu lua viata in serios, ca oricum nimeni nu iese viu din ea.

| elisheba a răspuns:

"We don't see things the way they are, we see things the way we are."
Nu vedem lucrurile asa cum sunt, le vedem asa cum suntem noi.

| alina si florin a răspuns:

Nebunia sa faci acelasi lucru intr-una si sa te astepti la rezultate diferite

| flow a răspuns:

Viata ta e in alb si negru ca nu`ti permiti culori
In timp ce altii, in filmul vietii lor isi cumpara actori

| flow a răspuns:

Viata ta e in alb si negru ca nu`ti permiti culori
In timp ce altii, in filmul vietii lor isi cumpara actori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata nu iarta slabiciunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inceput era Cuvantul si cuvantul era cu Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul.

citat biblic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
1. "Dacă nu știi în ce port vrei să ajungi, niciun vânt nu este favorabil" - Seneca;
2. "Oamenii nu sunt prizonierii destinului, ci mai degrabă prizonieri ai propriei minți" - Franklin D. Roosevelt;
3. "Acest pas - alegerea unui țel și hotărârea de a nu-l schimba - schimbă locul" - Scrott Reed;
4. "Nu este de ajuns să știm, trebuie să aplicăm. Nu este de ajuns să vrem, trebuie să facem." - Johann von Ghoethe;
5. "Iubirea - numai ea naște lumina care poate da strălucire și celui mai șters chip." - Thomas Hood;
6. "Cu cât este mai grea încercarea, cu atât este mai mare gloria după ce o depășești." - Epicurs;
7. "Fă-ți experiență din experiența altora pentru a trece mai ușor peste neplăceri" - Eu.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine mor in picioare decat sa traies in genunchi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu intri in sufletul unui om incaltat cu bocancii, si sa faceti celorlalti, cum ei, vreti sa va faca voua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lasa pe maine ke poti fura azi.(citat din Iliescu)winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt cand sunt cu TINE :*