| Panfiloiu_Cristian_1999 a întrebat:

Daca am un 6 si un 4 imi iese media?
Dar daca am 4, 4 si un 6?

Răspuns Câştigător
| nopainkiller a răspuns:

Salut!
Daca ai notele 4 si 6, va iesi o medie de admitere, deoarece 4+6=10; 10:2= 5
In a doua parte cu notele 4+4+6 cu si guranta va iesi la fel medie de admitere! Deoarece suma celor trei note este 14; 14:3=4,6 rotunjind, media finala va fi 5!
Bafta!

7 răspunsuri:
| Valentinaldoilea a răspuns:

In prima varianta, da. In a doua, NU.

| Panfiloiu_Cristian_1999 explică (pentru Valentinaldoilea):

Deci la 6 si 4 imi iese, dar ce nota trebuie sa iau la a 2 a varianta casa imi iasa?

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Panfiloiu_Cristian_1999):

Peste 5, categoric.

| Violleta2022 a răspuns:

Media se calculeaza asa: (6+4):2 = 5
Deci, iti iese media: 5

In varianta 2:
media este (4+4+6):3 = 4.66
In situatia asta, ramane la latitudinea profesorului daca vrea sa-ti dea 5 sau nu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In ambele variante vei avea media semestriala 5.
In prima varianta rezulta fix 5 (6+4):2=5.
In a doua varianta rezulta 4, 66 (4+4+6):3=4,66 si media se rotunjeste in favoarea ta, asa ca vei avea tot 5.

| RandomStudent a răspuns:

In lrima varianta iti iese 5 iar in a doua iti iese 4.66

Răspuns utilizator avertizat