| MJo a întrebat:

Dau funda celui mai bun raspuns! Se stie ca cititul este o pasiune a oamenilor destepti. Desi am o capacitate remarcabila, sunt constient ca pentru a-mi dezvolta personalitatea, este nevoie de un "efort". Am 19 ani si vreo 10 carti citite. Macar au fost carti bune. Stiti vorba aia "cu o floare nu se face primavara" si nici cu pana si calimara, scriitor. De multa vreme incerc sa citesc, dar nu pot. Am luat carti si nu le-am citit. Si simt cum arde in mine dorinta de cunoastere, pentru ca ma simt foarte limitat. Stiti vreo carte, care sa fie atat de captivanta incat, odata ce ai luat-o in mana, sa nu o mai inchizi pana la ultima pagina? Asta sa fie pentru inceput. Si cum sa fac sa retin cat mai multe informatii? Pentru ca e nevoie si de carti "de autodezvoltare". Sa citesc si romane, comedii? As vrea sa am un limbaj mai dezvoltat, un simt al umorului... Va las pe voi sa trageti concluzia. Nu comentati daca nu aveti macar o biblioteca citita (glumesc). As dori ca cititul sa fie ca apa. Cum sa-mi schimb atitudinea in acest sens? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Si in ce domeniu se manifesta aceasta "capacitate remarcabila" pe care o mentionezi cu atata modestie?

Daca ai fi vrut cu adevarat sa citesti, ai fi citit. Nu te impiedica absolut nimic.

Daca chiar vrei sa citesti, citesti si tratate de 3000 de pagini despre articulatiile picioarelor de lacusta.

Daca nu vrei sa citesti, nici o carte scrisa vreodata nu va fi suficient de captivanta.

Problema ta este ca aceasta "sete de cunoastere" se manifesta doar la nivel declarativ. Nu esti dispus sa faci nimic pentru a-ti spori cu ceva cunostintele. Ai vrea sa te culci noaptea, si dimineata sa te trezesti Aristotel. Asta nu se poate.

3 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Detin cunostinte despre psihologie, si personalitatea in nici un caz nu se dezvolta asa.Ea este cu totul altceva, se dezvolta din toate actiunile tale, cu o carte nu iti dezvolti personalitatea.Cartile te ajuta doar la antrenarea memoriei,dezvoltarea culturii generale, sa urmezi o scoala, facultate, sa te dezvolti...Dar nu sa iti dezvolti personalitatea, este ca si cum ai intreba: "Daca arunc cu un tub de tempera negru in ocean, apa se coloreaza in negru?! Ps: cate tuburi imi trebuie mai exact?" Cam acelasi este impactul unei carti asupra personalitatii tale.Prsonalitatea este un ansamblu de legaturi si interactiuni intre aptitudini, procese psihice... muuulte chestii.Personalitatea esti TU! De aia ii zice personalitate, nu mai este nimeni ca tine,esti unic, personalizat.Ea se afla in continua micare si interactiune cu tot ceea ce faci, ai facut si vei face in continuare, pierderi, castiguri, totul o modeleaza si o influenteaza!
Eu am citit in viata mea COMPLET, atentie 3 carti, zic complet, incomplet stiu sute.Am citit psihologia,biologia,cartea auto, a si mai stiu una a lui ben carson, pe care ti-o recomand si tie,"Maini inzestrate", o sa iti placa, o sa vezi! Si cam astea sunt cele complete.Am fost olimpic la limba romana fara sa citesc complet 1 singur roman, doar citeam mereu rezumate, caracterizari...Nu ma consider o persoana desteapta, cu toate ca fac o groaza de chestii, cant la chitara,pictez, o sa fac anul asta psihologia, am medalii pe acasa, atestat de electrician, eu provin din liceu tehnologic, si nu m-a oprit nimeni sa dau la pictura, si nimeni nu ma opreste sa dau anul asta si la psihologie.Limbajul o sa il dezvolti din carti,si multe altele,dar eu iti spun sa citesti numai anumite carti, care iti trebuiesc,eu nu mi-as incarca memoria cu prostii pe care nu le voi folosi in viitor,incearca sa te axezi pe ccati de scoala, sau daca dai la facultate, daca nu dai, poti citi diverse cari are ti se par interesante.Mie personal cartile care la prima vedere par wow, sunt cele mai proaste peste 5 minute dupa ce citesti 1-2 pagini.Mai interesante sunt cele care par slabe la prima vedere, de fapt ascund multe chestii super.Mai citesc acum "forta gandirii pozitive" dar este o carte rara, nu stiu daca o mai gasesti undeva!

| AvalohAlyn a răspuns:

Iti recomand cartile de dezvoltare personala si motivatioanale de exemplu:Secretul,Puterea,Magia,Eroul(toate de Rhonda Byrne) sau Inteligenta emotionala(Daniel Goleman),Alchimistul(Paulo Coelho),Calugarul care si-a vandut Ferrariul(Robin Sharma),Conversatii cu Dumnezeu(Neale Donald Walsch) sau viata ca o teapa(Alan Cohen)
Si sunt sute,mii de astfel de carti,cauta in fiecare librarie,offline si online carti de dezvoltare personala,motivationale si gasesti mii,si unele chiar iti pot schimba viata in bine, te pot dezvolta social, spiritual, emotional, motivational.Trebuie sa ai motivatie ca sa citesti,eu sunt la fel ca tine,am multe multe carti luate si necitite dar imi propun sa citesc,sa fac un ''Maraton de citit'' si sa le termin pe toate,nu e chiar asa de greu,dar iti trebuie motivatie,iti trebuie niste carti cu povesti si invataturi valoroase,cauta cartile bestseller in general,vandute in zeci de milioane de exemplare, pentru ca bestsellerele au schimbat viata in bine a milioane de oameni daca vorbim de motivationale si dezvoltare personala, dar si celelalte, au fermecat vietile oamenilor, povestile lor(ale cartilor de beletristica)..Citeste bestsellere si uitete la recenzii pe internet, la top-uri carti si o sa gasesti sigur ceva pe placul tau.Nu mai conteaza prea mult ce citesti in vremurile noastre,conteaza SA CITESTI! In ziua de azi,oamenii in mare isi pierd motivatia si rabdarea de a citi, prefera un film, un joc, dar pana la urma le poti face pe toate, 1 ora pe zi daca citesti tot e bine.happy Iar daca prinzi si o carte valoroasa, bestseller sau ceva mai de calitate, e si mai bine.
Sper sa citesc si eu toate cartile din biblioteca, ca am multe, necitite.Dar parca acum motivatie am si m-am cam plictisit de calculator.happy
Succes si lectura placuta.Indiferent cat, cum si ce citesti, conteaza ca citesti in opinia mea.

| Mark8818 a răspuns:

Pai, sa stii ca cele mai multe carti nu au un inceput captivant, pentru ca, probabil stii ca expozitiunea are rolul de a-ti povestii unde si cand se intampla actiuna, acompaniate de alte detalii legate de exemplu de personaje.
Deci, eu as zice sa perseverezi, adica sa nu renunti la o carte din prima. happy happy
Deci, daca ti se pare plictisitor, sa nu renunti asa de usor, ci treci mai departe.
Acest lucru este mai usor de inteplinit daca ai luat o carte in mana care stii ca are un continut satisfacator tie.
Cat despre retinutul informatiilor...asta nu cred ca merge la comanda. Daca citesti o carte doar pentru ca te simti obligat, si nu vrei si etc., atunci n-o sa retii multe. Dar daca te intereseaza cartea, atunci da.
Deasemenea, daca citesti cat mai mult, o sa inveti mai mult (logic) si o sa ai si vocabularul mai dezvoltat.
Apropo de vocabular, daca vrei s-o dezvolti incerca sa nu folosesti prea des limbajul de mahala.
Mai e si scoala care o sa te ajute. happy big grin