| CrazZzyWoLf a întrebat:

De curând am scris și eu o scurta istorioara. Vreau părerea voastră să știu dacă să contunui sau nu.
http://music-style.netii.net/? p=5 link-ul către articol.

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu se prea intelege mare lucru din ce-ai scris tu acolo.
In primul rand, din cauza gramaticii si a ortografiei care-ti sunt complet straine.
Cand citeam, trebuia, mai intai, sa "reconstitui" forma corecta a cuvintelor, asa ca imi pierdeam rabdarea mult inainte de a incerca sa pun cap la cap ideile ca sa inteleg si sensul.
Din pacate, am obosit dupa vreo 15 randuri.
Mai ai mult de invatat si, mai ales, de citit, ca sa te obisnuiesti cu idei logice care sa poata comunica ceva cititorului, fara sa-l obligi la sporturi mentale extreme.

| CrazZzyWoLf explică (pentru ardnaxur1961):

Mersi de observații. Acum am făcut mici rectificări. Aș fi încîntat dacă ai revizualiza articolul.

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Sincer eu as mai edita un pic textul ala. Gramatica e catre deplorabila, ideile nu vin placut de la un cap la altul, si cu greu intelegi ce vrei sa spui.
Felicitari ca te-ai apucat, dar mai lustruieste.

| pastru009 a răspuns:

Salut.Ai trecut prea repede la inceput de la cunostinte la prieteni de nedespartit si dupa ai sarit direct la dragoste.Nu asa trebuie facut, desi poate ca te grabeai sau ideile zburdau prin tine. Ortografia si gramatica! Fii atent la ele doua cand scrii despre ceva, sau ma rog, relatezi ceva.Inainte sa zici "era Micuta mea" pune doua puncte si rescrie "Micuta" cu "micuta". Micuta nu este un nume propriu,ceea ce inseamna ca nu poate fi scris cu litera mare decat la inceputul unei propozitii.Din nou: "Orgoliu"==> "orgoliu"; "Luna"==> "luna"; "n-am"==> "n-am".Nu folosi cuvantul "alta",fiindca pana acum ai scris asa de creativ si frumos si ai distrus acest lucru cu "alta". Daca doresti sa folosesti "alta", zici "o alta fata".La ultimul alineat zi si tu asa: "Intr-o seara, la o ora tarzie, primesc un mesaj: era de la ea!"; "sa intretinem" nu "sa intretine-m". Chiar daca nu ai fost atent la tastele calculatorului, trebuie sa scrii corect fiindca ceea ce ai scris tu este public!(desi se stie ca poti sterge acel articol dar niciodata nu stii cat de multe greseli faci daca nu il citesti din nou si din nou); "impacasem" nu "impacamsem"; "unul" nu "unu-l" si ca tot ai scris "altu" poate ar fi bine sa pui un apostrof(altu') sau sa scrii "altul". Vorbeste frumos cand scrii:
"acestea" nu "astea"! Nu ai voie abrevieri in compuneri(SMS-care de fapt abrevierea se scrie S.M.S.).Nu "p/u" ci "pentru mine";"cea fost in trecut" este o combinare de doua cuvinte alaturate de o cratima: corect este "ce-a fost in trecut"(ce+a fost=ce-a fost). Fara "exact" in propozitia "...dar stiu exact...". "M-am" si "dorul" sau doru'.Din nou,"micuta" nu "Micuta".
Bun, acum ca am terminat cu gramatica iti pot spune ca esti la inceput.Mai direct un amator de povesti/povestiri.Nu renunta ca se vede ca ai potential, dar incearca sa mai citesti. Vocabularul dumitale este pur si simplu de speriat.Nu ai folosit nici un fel de figura de stil sau de imagine vizuala mai sugestiva! Ideile in ordine doar ca mai trebuie rescrise intai pe un caiet si dupa publica ceea ce scrii! Ai folosit doar o comparatie(tu esti soarele meu) si foarte putine epitete.
Dragul meu "LupNebun" fa cum iti zic: pune mana pe niste carti si nu cele romanesti(nu ca nu sunt bune), dar cele americane/britanice sunt cu mult peste nivelul autorilor si poetilor romani.Ca de exemplu Agatha Christie sau orice alt autor strain american/britanic.Si acorda mai multa atentie la scoala, atunci cand profesoara sau profesorul tau de romana vorbeste despre gramatica limbii romane.
Daca doresti sa colaborezi cu mine pentru sfaturi sau idei de compuneri sau pentru compuneri ma poti contacta pe urmatoarele conturi de socializare:
Facebook: https://www.facebook.com/adryan.dumytru.7
Id de messenger/ymail: adryan_dumytru@yahoo.com
O seara placuta.De asemenea cat de tanar esti(varsta)? Imi pari a fi foarte tanar datorita vocabularului.
P.S. : Cuvintele pe care ti le-am corectat(cele gresite sunt puse in ghilimele si cele corecte la fel, de asemenea) sunt corectate in mod automat de catre acest site.Sincer acest lucru ma enerveaza tare rau!