| Chez0nz a întrebat:

Exista vreo aplicatie care sa scaneze un fragment dintr-o carte si sa-mi spuna din ce carte a fost luat?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E cam greu.
Nu din cauza ca nu se poate "citi" cu scaner-ul un text (exista asemenea soft-uri, numite OCR care recunosc literele dintr-o imagine), ci din cauza ca nu toate cartile exista astfel scanate si introduse intr-o singura baza de date.

| TristanTzara a răspuns:

Nu. Există aplicații care recunosc scrisul scanat, da.
Dar nici dacă e să scrii/tastezi textul respectiv e destul de greu să cauți prin toate cărțile, care nu sunt toate adunate într-o bază de date.

Deși dacă vrei să găsești de unde vine ceva pasaj, cea mai bună variantă e să-l scrii pe google în engleză și să cauți prin ce îți dă că rezultat. Dacă nu ai noroc așa, probabil nu ai vreo șansă mai bună. Sau dacă știi că e dintr-o carte de origine română scrie în română.

Apropo, nu scrie prea lung textul, îți mărește numărul de rezultate dacă e mai scurt.