| anonim_4396 a întrebat:

Fratilor, cum e corect: Costache Negruzzi sau Constantin Negruzzi?

Pe Wikipedia apare "Constantin (Costache) Negruzzi". Deci sa inteleg ca sunt ambele corecte?

Ma intereseaza in cazul in care as aborda "Alexandru Lapusneanul" la BAC sa stiu cum sa scriu numele autorului.

5 răspunsuri:
| MariaEElena0505 a răspuns:

Constantin Negruzzi. Costaache se poate sa fi fost al doilea Prenume..sau pur și simplu o porecla a lui care a devenit cunoscuta. Dar de ce nu o intrebi pe profesoara ta mai bine? ‘)

| MariaXDD a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Interesanta ideea cu porecla. Ma gandeam sa o intreb pe profa maine (facem ore chiar daca suntem in vacanta), dar am zis sa intreb si pe TPU ca nu mai aveam rabdare sa aflu un raspuns.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru MariaXDD):

Daa. Stiu. Asa sunt și eu. ‘)) Bănuiesc ca ești la un liceu unde nu s-a luat vacanta, nu? Am auzit ca la anumite licee se continua orele, doar ca online.

| MariaXDD a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Doar la materiile de BAC fac (romana, mate geografie), n-am specificat.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru MariaXDD):

Aa ok. Spor. ‘)