| Setryy a întrebat:

Hei.Era o poezie in care era vorba de un cioban care statea cu oile pe camp si la un moment dat 2 alti ciobani unul moldovean iar altul ungur sau ceva de genul au pus la cale sa il omare pe ciobanul roman pentru ca aveam prea multe oi, la final nevasta ciobanului descopera ca ciobanul molodovean avea sange pe topor si descopera ca acesta i-a omorat sotul. Ma poate ajuta cineva va rog nu mai stiu cum se numeste, era o poezie!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

:)) Este o balada populara (fara autor sau mai bine zis autor comun: poporul) si nu o poezie. Cand o sa mai cresti, si o sa inveti sa si scrii corect romaneste, o sa inveti la limba romana care-i diferenta intre balada si poezie. Pana atunci uite un link cu "poezia" ta:
https://www.youtube.com/watch?v=cFUCMQls-ps

| Ineys a răspuns:

"Miorita". Nu prea era poezie dar ma rog.

| oz_1736 a răspuns:

Si la nunta mea
A cazut o stea...
Spunea Becali cand se dadea mare cu Miorita lui