| IryMary a întrebat:

Hei TPU, mâine dau un test la romana din subiect,predicat, atribut si complement. (Cls. 5) Ați putea sa-mi propuneți niste exercitii,sau măcar un link,ceva. Cat mai repede, va rog!
Dau funda

2 răspunsuri:
| AidaNecoara a răspuns:

Gasesti in manualul tau de romana de la scoala happy

| elenaciubotaru a răspuns:

1)Scrie câte un enunţ în care substantivul copil sa indeplineasca urmatoarele functii sinctatice:
a)subiect:
b)complement:
c)atribut
2)Completeaza propoziţiile:
a)Subiectul este partea principala de propoziţie care raspunde la intrebarile:cine,... Este exprimata prin:... şi prin alte parţi.
b)Predicatul este partea principală de propozitie.Raspunde la intrebarile:...şi este exprimat prin verb.
c)Complementul este partea principală de propoziţie care determina un...
3)Analizati complementele din urmatoarele propozitii:
Elevii il ascultau pe învaţător cu placere.

Noi ne intrecem cu ei alergând câte doi

4)Alcatuiţi scheme dupa următoarele propozitii:
Muntele se înalţă semeţ în zare.

Bogatia ţarii este muntele.