| Golan_Mic_Un_1989 a întrebat:

Am nevoie de 20 de propozitii care sa contina S (subiect) p (predicat) a (atribut) c (complement).

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

20? Nu vrei 30 de propozitii? Ori 100?

Dar ce crezi că ne numim slugile "domniei tale shame on you "?
Întelegeam, dacă exista bun simț din partea ta si solicitai două-trei ca exemplu, dar tu ai nesimțirea să soliciti toata tema, angro. Și bănuiesc ca ai primit-o încă de vineri!
Ti-o corectez cu plăcere, astept să-ti vad munca, măcar să văd ca te-ai străduit si ai încercat!

Uite, îti dau si un exemplu:

Spectacolul (subiect, cine?) de poezie (atribut substantival prepozitional, care?) s-a desfașurat (predicat verbal, ce face subiectul?) la teatru ( CCL, unde s-a desfasurat?)

| deliapisicutza a răspuns:

Nu facem teme pe site1 De ce toti tembelii care nu stiu sa-si faca temele pun intrebari aici? Azi am raspuns la o gramada de intrebari asemanatoare dar evident nu am dat raspunsul chiar daca stiam, am scris se ti-am scris si tie "nu facem teme pe site" desi unii useri au scris raspunsul

| Golan_Mic_Un_1989 explică:

Nu e ca eu nu stiu mi-e lene sa le fac oh go on asa ca mai simplu pun aici. daca e nu mai ziceti nimic si gata

| Nitu_George_Cristian_1999 a răspuns:

Propozitii care sa contina subiect predicate atribute