| sopranaCadaverica a întrebat:

Imi poate recomanda cineva carti bune despre instaurarea comunismului in Rusia?

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Ai aici cateva exemple:
1.Rusia revoluționară, de Orlando Figes
2.Reacţiune şi revoluţie: Rusia 1881-1924, de LYNCH, MICHAEL
3.Comunism și totalitarism, de Stéphane Courtois
4.Rusia, 1917-Soarele însângerat. Autocrație, revoluție și totalitarism, de Ioan Stanomir
5.Bolsevicii, de Adam B. Ulam
6.Rusia, un mileniu de istorie, de Martin Sixsmith.
Sper sa-ti foloseasca. Bafta!

9 răspunsuri:
| Romanul86 a răspuns:

Tot ce scrie despre Revoluția Bolșevică cu toate trimiterile de pe Wikipedia în limba engleză sau română.
Îți place comunismul sau cultura rusă?

| Romanul86 a răspuns (pentru MGEORGESCU):

Îți place cultura rusă?

| MGEORGESCU a răspuns (pentru Romanul86):

E mult spus ca imi place, o gasesc interesanta, m-am mai documentat in acest sens, dar nu intr-atat incat sa spun ca am dezvoltat o placere pentru asta. Mi-ar fi placut in schimb(desi nu-i tarziu nici de acum) sa invat limba rusa, imi place in mod deosebit cum suna.

| Romanul86 a răspuns:

E interesantă mie îmi place cultura rusă dar eu nu absolutizez nici o cultură care îmi place fiecare cultură are mentalități bune și mentalități rele.
Rușii au mentalitatea de ocupant nu de imperialist cum au occidentali seamănă cu spanioli și otomani în privința imperialismului.

| sopranaCadaverica explică (pentru Romanul86):

Eu am intrebat de carti despre Revolutia Rusa pentru ca de fapt e originea Comunismului si ca sa intelegi foarte bine aceasta ideologie ar fi ideal sa incepi sa cercetezi locul in care a pornit.

| Romanul86 a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de comunism: Marxism, marxism-leninism (bolșevism), troțkism, stalinism, maoism, titoism, comunism creștin, teologia eliberări, nazbol, național-comunism, comunismul Nord-coreean.

| sopranaCadaverica explică (pentru Romanul86):

Repet, vorbeam de momentul navalirii bolsevicilor in Rusia tarista. Acel ''tip'' de comunism.

| Romanul86 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Erau două tipuri de comuniști rivali în Rusia menşevicii și bolșevicii lui Lenin.
Important pentru a înțelege mișcarea revoluționară, după mine.
1. După Revoluția din Februarie pe rublele rusești se pun zvastici de către Guvernul Provizoriu, vezi pe internet: rublă cu svastică, aceste ruble au fost scoase din uz de către Lenin.
2. Pogromul de la Chisinau.
3. Khodynka Tragedy după această tragedie Țarul Nicolae va fi urât în Rusia.
4. Rasputin care era un călugăr desfrânat din secta hlîstilor, dar și un protejat al familiei țarului va atrage ura populației către Țarul Nicolae.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Dar de unde au năvălit bolșevicii, ai dracu', erau invadatori?laughing)