| G2G a întrebat:

Imi poate spune cineva materia pentru examenul de capacitate la romana? Ma intereseaza compunerile de la subiectul I.

Răspuns Câştigător
| Magda211102 a răspuns:

Sunt cam multe asa ca scuze daca uit ceva.
Genul liric:doina,pastel si desigur argumentare apartenenta gen liric
Gen epic:balada,nuvela,schita,romanul, fabula cu argumentarea genului epic
Gen dramatic:comedia si argumentare gen dramatic, nu ni se cere comedia ci doar poate genul dramatic.
Pe langa asta avem mesajul textului epic/liric/dramatic, morala, semnificatia titlului si preferata mea relatia titlu-text.

3 răspunsuri:
| bbbbbbbbnbbbb a răspuns:

Specii literare:pastel,doina,nuvela etc. Semnificatia titlului, textului, caracterizare personaj, gen epic, liric. Si cam atât cred. Eu am dat anul trecut nu stiu daca s-au mai schimbat. Funda?

| G2G explică (pentru Magda211102):

Mersi happy

| Magda211102 a răspuns (pentru G2G):

N-ai pentru ce.Sunt si eu in a 8-a si literatura e preferata mea.De ce sa nu ajut cand pot