| valintinvalic2011 a întrebat:

Imi puteti scrie fraze care sa ma puna pe ganduri? de exemplu ceva de dragoste?

Răspuns Câştigător
| FoarteTareFrate a răspuns:

- Dragostea nu este numai flori, zambete, iubire, ci inseamna si lacrimi, dorinta, pasiune si de aceea putini au privilegiul de a-i descoperi puterea.
- Dragostea adevarata e un "elixir" pe care odata gasit nu trebuie sa faci prostia si sa il consumi pe tot deodata, ci trebuie savurat in decursul unei vietii.
- Dragostea e un munte pe care il urci razand si il cobori plangand, e o taina pe care indragostitii o ascund de frica lumii…. cand taina e descoperita dragostea se stinge ca un cliseu fotografic expus la lumina.
- Dragostea este ca atunci cand stai pe cimentul moale: chiar daca pleci, urmele-ti raman acolo.
- Iubirea e un strop de lumina, un stop de poezie curata a inimii, si restul …nebunie! Iubeste doar…
Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta.

SI ALTELE :

Viata este o umbra trecatoare, un biet actor care se impauneaza si se agita atat timp cat e pe scena si despre care, apoi, nu se mai aude nimic.
Fiecare trebuie sa-si traiasca propria viata si sa plateasca propriul pret.
În împrejurări grele, sub ameninţări mulţi simt într-adevăr nevoia să-şi dovedească iubirea.
Războiul imaginat este mai rău decât cel real, pentru că nu are capăt şi ne macină sufletul.
Oare cum se iubeau oamenii primitivi fără cuvinte şi minciuni? Şi cum mureau oare neplânşi de nimeni?
A te îndoi de omul pe care-l iubeşti este mai rău decât dacă l-ai pierde, în moarte îl mai poţi urma, dar îndoiala înseamnă despărţire.
Stau printre oameni, nu pentru că n-aş putea să trăiesc fără ei, ci pentru că nu înţeleg graiul celorlalte animale.
Cine aleargă, se mai şi împiedică.
Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci.
Mai bine o dragoste pierdută, decât una neavută.
Dacă te joci de-ajuns de mult cu un obiect, preocupat fiind să nu-l strici, cu siguranță îl vei strica.
Trebuie să ştii că nicio răzbunare nu e mai cumplită ca aceea ce izvorăşte din dragoste.
Moartea, când vine, nu te întrebă dacă ţi-ai trăit bine viaţa. Indiferent dacă ai trăit-o bine sau rău, mult sau puţin, cu rost sau fără rost, trebuie s-o părăseşti. Şi acest act ireversibil e cea mai formidabilă grozăvie a existenţei noastre.

FUNDITA TE ROG? happy