| sabin89 a întrebat:

În piesa "Major Barbara" scrisă de Bernard Shaw, Underschaft spune la un moment dat: "Guvernul ţării tale? Dar eu sunt guvernul ţării tale, eu şi Latarus! Nu, prietene, vei face ce ne place nouă. Vei face război sau pace după plăcerea mea. Dacă vreau ceva care să-mi asigure sporirea dividendelor, tu vei descoperi că dorinţa mea reprezintă o necesitate naţională! Iar dacă alţii doresc altceva, care să-mi micşoreze dividendele, atunci vei recurge la poliţie, la armată. În schimb, ţi se va acorda protecţia ziarelor mele. Şi tu vei putea savura gândul că eşti un mare om de stat"
Cine credeţi că a fost modelul lui Underschaft, în această piesă? Alfred Krupp? Basil Zaharoff? Sau amândoi?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Rotschild.

| UnholySaint a răspuns:

O labareala prin care incerca sa zica ca implicaea intr-un-un razboi este data doar de nevoile industriei de armament, nici decum de nevoia nationalista de iti proteja cetatenii tarii respective.
E fix fuga de responsabilite, frica de obligatii si egoismul de a vrea sa faci doar ce iti convine pe termen scurt, fara sa te gandesti pe viitor.