| fantastica a întrebat:

Lecturind mai multe romane am intilnit de mai multe ori cuvintul "favoriti"...
Aici sunt citeva fragmente :
1. ""Primul care a intrat era un barbat care avea obrajii bronzati si favoriti albi si zbirliti." (Aventurile lui Sherlock Holmes, Peter "Cel Negru")
2. Avea sprîncene groase, favoriţi mari, negri, ochii bulbucaţi...
3... fără mustăţi şi cu nişte favorite sure... (Padurea Spinzuratilor)
4. Părul, castaniu şi des, era aspru şi neîngrijit, favoriţi stufoşi îi acopereau obrajii, iar miinile ii erau innegrite... (La rascruce de vinturi)
Funda pentru cel care-mi explica semnificatia cuvintului "favoriti"

Răspuns Câştigător
| valentin75 a răspuns:

Perciuni

1 răspuns:
| almirock a răspuns:

Înseamnă perciuni, sau în cazuri mai rare, barbă lungă.