| anonim_4396 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu cateva idei legate de acest citat va rog "Omul este singurul animal ale cărui dorinţe cresc pe măsură ce sunt hrănite; singurul animal care nu este satisfăcut niciodată."
Trebuie sa realizez un eseu despre acesta. Va multumesc mult!

4 răspunsuri:
| PaulSergiu a răspuns:

Omul este la fel de schimbator precum momentele unei zile, acum este bun, maine este rau totul pentru a-si atinge scopurile impuse de el insusi.Acesta a creat o asa zisa lume in care sa nu te poti lipsi de lucrurile materiale si atat timp cat traieste sa tot agoniseasca pentru el sau copii, aparand tot timpul intr-o ipostaza de nemultumire sufleteasca si trupeasca.

Cred ca poti dezvolta ceva de aici! Bafta!

| KiszMy a răspuns:

Dorințele oamenilor sunt de fapt dorințe trupești, la fel ca ale oricărui animal. Deosebirea este că oamenii efectuează o serie de acțiuni și eschive pentru a-și satisface aceste banale dorințe. Exemplu: un animal pentru a se hrăni nu face decât să mănânce, un om pentru a se hrăni prestează o activitate plătită cu bani, cu care apoi cumpără hrană.

| cezar003 a răspuns:

Cred ca literatura romana si la nici un examen nu i-ti cere asa ceva, insa daca ai deschis subiectul, este unul de natura cuantica
Raspuns: Animalele traiesc doar ca sa manance in timp ce oamenii ar trebui sa manance doar ca(cat) sa traiasca
Inspira-te de la mine si formuleaza doua puncte de vedere detaliate pentru a defini o granita stricta intre cele doua "omul si restul animalelor", argumenteaza cu cateva exemple like"viata lui Tarzan" faci o concluzie (analiza pe cele doua mici diferente) si ai o lucrare de nota 10, bafta happy

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Zelos, infatuat, mefistofelic, coleric, antagonist. ti-am dat definitia.