| anig a întrebat:

Mă poate ajuta cineva cu câteva povestiri la persoana întâi?

5 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Naratiune sau descriere? Si cam cat de lunga?
In orice caz uite una:
Intr-o zi calduroasa de vara am iesit la plimbare in parc. Umblam hai-hui fara sa caut nimic si fara sa astept pe nimeni. Mergand pe o alee aud in spate tropait de pantofi...nu apuc sa ma intorc sa vad cine e cand cineva sau ceva imi sare in spate. Usor speriata intorc privirea si vad pisica prietenei mele. Bineînțeles ca era si Corina, prietena mea. Nu ne mai vazusem de mult timp asa ca am plecat impreuna povestind cateva din amintirile noastre. Din ele nu lipsea pisicuta asta jucausa care ne-a inveselit de multe ori cu nazdraveniile ei. Timpul a trecut usor si nu ne-am dat seama ca de fapt era seara. Am mers impreuna spre iesirea din parc. Mai erau multe de povestit si noua ne facea placere sa ne amintim timpurile trecute așa ca am decis sa ne vedem si ziua următoare.
Sper ca am putut ajuta. happy

| anig explică:

Mulțumesc, dar nu e ceea ce caut. Ma intereseaza pentru admitere la teatru. Povestiri la persoana 1 scrise de autori din literatura romana sau universala.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anig):

Povestiri la 'persoana1' sunt amintirile si critica asupra unei opere. De aici rezulta ca trebuie sa citesti 'Amintiri din copilarie ' de Ion Creanga, La Medeleni, de Ionel Teodoreanu (desi autorul se plaseaza mai departe)etc., autorii toti povestesc ei! Fie ca se plaseaza in fata sau in spatele cortinei(in general).
Caci totul este subiectiv.
Dar sunt scrieri si in literatura universala care se plaseaza direct ca povestitori ai propriei experiente:'Sora Carry' de Dreiser (am citit demult si nu mai stiu exact cum se scrie corect).Sau "Pe aripile vantului'.

| oprescudorin11 a răspuns:

Theodore Dreiser - Sora Carrie

| ReynardTheFox99 a răspuns:

Ai luat?