| Aqq a întrebat:

Modurile nepersonale au timp?

Modul conditional si modul imperativ au timp?

Va rog repede

5 răspunsuri:
| Bridgit15 a răspuns:

Dintre modurile nepersonale doar infinitivul are timp. In schimb la moduri personale, au timp modurile indicativ, conjunctiv si conditional-optativ. Sper ca te-am ajutat.

| Aqq explică (pentru Bridgit15):

Atunci infinitivul si conditionalul ce timp au
Te rog

| SMH a răspuns:

Imperativ are o singură formă, și pare la prezent (totuși nu cred că-ți ceve cineva timpul) „tu, mănâncă!"
Condițional optativ are prezent: „aș mânca" și perfact „aș fi mâncat"
La moduri inpersonale, doar infinitivul are variatie de timp
„a mânca" - prezent
„a fi mâncat" - perfect

| Aqq explică (pentru Bridgit15):

Atunci conditonalul si infinitivul ce timp au?
Te rog foarte mult

| Bridgit15 a răspuns (pentru Aqq):

Pai la conditional prezentul e ceva gen 'as merge' si mai e timpul perfect 'as fi mers'
si la infinitiv prezentul 'a merge' si perfectul 'a fi mers'.