| AvalohAlyn a întrebat:

O carte buna se cunoaste dupa coperta? Dupa autor? Dupa continut? Dupa primele pagini?
Cum iti dai seama ca citesti o carte de valoare?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Eu de regula, imi dau seama la sfarsit. Nu ai cum sa iti dai seama din primele pagini sau dupa coperta.
La un moment dat am dat peste o carte si sincera sa fiu, nici nu imi mai amintesc de cine era scrisa sau cum se numea, atat de proasta a fost. laughing) A inceput promitator, autorul incepea sa vorbeasca de copilaria lui si deodata a trecut la niste povestiri fantastice care constau in discutii dintre zeitatile greci, apoi alte povestiri fara sens, apoi se intorcea la discutiile precedente. Pe tot parcursul cartii am tot asteptat sa ajunga la subiect. Nu a facut-o. O carte mai proasta ca asta nu am citit niciodata. laughing Povestile nu erau liniare, nu aveau niciun sens, niciun rost, niciun mesaj. Si desi am citit multe carti, cunoscute sau nu, majoritatea aveau ceva. Daca nu erau liniare, aveau mesaj. Unele erau profunde si trebuia sa cauti mesajul, altele aveau un mesaj mai clar. Daca erau liniare, din nou, aveau o poveste interesanta cu un mesaj etc.

4 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Depinde de gustul fiecăruia... depinde ce vrea fiecare de la o carte.

| InVisible99 a răspuns:

De obicei cauti o recenzie pe net dupa acea carte sau citesti scurta prezentare a acesteia, insa si autorul e un factor important in alegerea cartii
ma indoiesc ca primele pagini sau coperta pot influenta laughing

| Anonimuserr a răspuns:

Nu după copertă în nici un caz!
După conținut și aș spune eu după autor.
În prefață găsești prezentarea cărții respective structurată succint și opinia autorului.
AUtorii recunoscuți nu vor face rabat, întotdeauna vor surpinde cu noi lucrări. Dar în orice caz, după conținut îți dai seama și analizezi practic ce a vrut să spună autorul respectiv etc.
Sper că te-am putut ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O carte de valoare este o carte care iti face placere sa o citesti si atat.