| sopranaCadaverica a întrebat:

Cum se procedeaza cand ilustrezi o carte? Pentru a-ti aparea numele pe primele pagini din carte (ceva de felul 'Grafica: Cutare X') si pentru a avea asigurate drepturi de autor? (ca sa nu fure cineva ideile graficianului si sa le vanda).
M-ar interesa un raspuns detaliat, informat, multumesc!

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu stiu sigur daca la ilustrari ai facut referire sau la tehnoredactare, asta daca nu este o carde de ilustratii.
Dar in general, anumite persoane care lucreaza la anumite edituri si care primesc salariu pentru asta, sunt trecuti acolo la tehnoredactare si tot ce mai trebuie. Fara o editura care sa publice cartea... nu prea functioneaza.

| sopranaCadaverica explică (pentru DoarBogdan):

Doar ilustratii. O fac pentru cineva, nu-s angajata, dar vreau sa imi apara numele&sa am drepturi de autor.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde cine face cartea, daca autorul plateste pentru publicare atunci trebuie sa contacteze un grafician iar in functie de ce intelege au poate sa apara pe carte cine a facut grafica sau nu.

Tu esti graficianul sau autorul?

| sopranaCadaverica explică (pentru RoCkKiD):

Graficiana

| RoCkKiD a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Poti face grafica in baza unui contract de cesiune a drepturilor de autor in care sa fie stipulate clar conditiile in care autorul/tipografia (nu am idee cine e clientul) se pot folosi de grafica ta. Tu ai mai multe variante, poti renunta cu totul la drepturile de autor sau partial, adica sa le dai dreptul sa foloseasca grafica aia doar pentru carte si atat. In plus puteti negocia, daca vrei sa mentioneze pe carte ca tu ai facut grafica probabil vor scadea la pret.

Din moment ce nu cred ca esti vreun pui de jurist eu zic sa dai un ban sa mergi la un avocat sa verifici ca e ok contractul. In plus, ai grija cu taxele dupa ce inchei un contract daca nu declari la ANAF castigurile pot sa te frece.

Ai mai multe detalii la linkul de mai jos.

https://legestart.ro/......-de-autor/

| sopranaCadaverica explică (pentru RoCkKiD):

E foarte complicat cu ANAF-ul. Eu n-as vrea sa mai platesc taxe acolo pentru ca si asa nu castig mult din desenele alea. Crezi ca as putea aparea pe coperta sau in interiorul paginii cu numele fara sa platesc alte taxe? Fara alte contracte

| RoCkKiD a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Din pacate nu te pot ajuta mai departe pentru ca nu cred se poate sa faci ceva oficial fara sa peltesti taxe..acum e posibil ca in realitate sa nu te poata controla dar nu vreau sa iti dau un sfat gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot sălbatică ai rămas

| InvatamProgramare a răspuns:

In general numele celui care face ilustratii intr-o carte apare pe prima pagina la fel ca si numele autorului, ca in exemplul de aici: https://www.elefant.ro/......1cda9ce995
Ca etape nu stiu sa iti raspund dar te pot pune in legatura cu o persoana care face ilustratie de carte, doar ca nu are cont aici.

| sopranaCadaverica explică (pentru InvatamProgramare):

Ar fi minuant daca m-ai pune in legatura cu respectiva persoana!

| InvatamProgramare a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Iti voi trimite contacul ei in privat dupa ce primesc aprobarea de la ea. happy

| sopranaCadaverica explică (pentru InvatamProgramare):

Mersi mult!