| Andreikidd a întrebat:

O operă literară care tratează tema personalități? Am nevoie să fac un comentariu și nu știu cu ce să încep

3 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Scrie despre Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război. Personajul principal conturează tipul intelectualului.

| Mayar a răspuns:

Ai putea scrie despre Ghita din Moara cu noroc.
Oscileaza intre a fi un om cinstit si a fi un om bogat. El le vrea pe amandoua si de fapt nu are niciuna. Nu reuseste nici sa fie in intregime rau/viclean/hot, nici cinstit 100%. E un studiu bun si ai multe exemple - cand a jurat stramb la tribunal, cand si-a lasat sotia in mainile lui Lica - ce porc! De aceea si era porcarul satului big grin
Ai multe de studiat la el. La inceput, acesta pune piciorul in prag atunci cand Lica incearca sa il intimideze, ba chiar il poti admira. Isi cumpara pistoale, caini, isi ia o noua sluga, dar intre timp devine rau - insa nu cu lica sau ceilalti, ci tocmai cu sotia si copiii, ca sa vezi ironia! Si tot asa, pana la final, tot oscileaza. E o tema foarte buna pentru a studia personalitatea. Ar fi de preferat daca ai scrie studiul cu nuvela in fata si sa extragi pasaje/scene de acolo.

| Gerard9965 a răspuns:

Fabula ''Cainele si catelul''? Face abstractie la persoanele marete si proaste ce se cred superioare.