| дnđřξώtzд a întrebat:

Cum se face un comentariu? la opera literara? dau fundita!big grin

Răspuns Câştigător
| YayuK a răspuns:

In general, daca iti da sa faci despre o anumita opera incepi cu date despre scriitor si opera, apoi comentezi titlul, tema, structura. Modul de expunere principal, un scurt rezumat sau o mica povestire pe momentele subiectului(in general se ia rezumat), apoi personajul/ele(caracterizare-se insista pe personajul principal) apoi comentariu legat de oralitatea operei si lucruri de genul. ATENTIE! incheierea e foarte importanta. Trebuie sa faci incheierea operei ("in concluzie"/"asadar, prin cele mentionate mai sus") apoi sa adaugi o parere critica(intre ghilimele neaparat) iar daca iti cere sa iti exprimi opinia faci si lucrul acesta( "Sunt de parere ca"/ "Prin urmare, sunt de acord cu"). Funda?batting eyelashes

2 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Împrumută de la bibliotecă sau cumpără multe cărți de critică și comentarii literare; doar așa vei putea învăța cum trebuie făcut un comentariu adevărat ( structura acestuia, pe ce anume se pune accent, detaliile necesare, concluzia, etc.)
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu in ce clasa esti. Daca esti de nivel liceu-facultate, sectie filo, atunci va trebui sa iei in considerare toate chestiile de teoria literaturii. E foarte important c atextul sa-ti valideze interpretarea.