nony
| nony a întrebat:

Oh, tu, muritor de rând,
Cu vocea plăpândă și glasul crescând,
Cu sufletul rupt și inima mică,
Ochii înlăcrimați, pielea răvășită!
Gânduri mărețe îti inunda micul suflet,
Geniul îti răsare dintr-o piatră seacă.
Gura îti citește într-o limbă moartă,
Sufletu-ti alearga într-o sfera abstractă și...
Universul zâmbește, se joacă cu tine,
Aerul îti poartă întrebările divine,
Apa spală răutatea din tine,
Iar tu ravnesti continuu la ceruri senine...
Cautând asiduu secretul vieții!
Ești limitat în concept și-n design,
Ești unicat prin semne și grai!
Vălul cunoașterii pe ochi ți se apleacă,
Și speri o ocheadă dincolo de el,
O tresărire scurta, dar nu de durată,
Te-ar face egal cu îngerii din rai.
Primul păcat!
Cand ai ales și l-ai călcat, cerand nemurirea fără echivoc,
În timp ce moartea își face loc,
Să te poarte înapoi, în gradina Edenului!

25 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Sincer să fiu cred că e cea mai bună poezie pe care am citit-o de când mă știu...mai degrabă aceasta las-o așa, nu o face melodie. E prea superbă...se potrivește de minune actuala poziție și anume de poezie. Rimează foarte bine, ar trebui să o publici undeva unde să o vadă mai multă lume.

nony
| nony explică (pentru OnuOnulică):

Multumesc frumos. Nu e cea mai buna poezie facuta vreodata, valoarea e doar sentimentala si asta conteaza mai mult pentru linistea mea. Cu timpul poate o sa fac ceva mult mai bun, mult mai frumos, presarate cu mai mult suflet si inima, dar, lasam timpul sa decida.
O zi buna sa ai!

| OnuOnulică a răspuns (pentru nony):

Cu plăcere, oricum, e un început foarte bun și te susțin chiar ai potențial imens. O zi bună și ție.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mediocru.

Am avut o prietena la tara, saraca lipita, locuia practic intr-o vagauna, nu-i placea scoala, se babardise cu tot satul (ca sa contrazic un mit, cu ocazia asta, cum ca cele cunoscute drept "kuurvele satului" ar fi proaste)....care compunea niste poezii si niste povesti de ma lasa masca.
Deci, ce ai compus tu acolo e sub nivelul tipei de care zic.

nony
| nony explică (pentru anonim_4396):

Berzerka1 - ca sa ramanem prieteni, nu ti se pare un pic deplasat sa compari o persoana pe care nu o cunosti ( eu ) cu oricine, indiferent de ce a facut? ( apropo, cine esti tu sa arunci cu pietre? ) Poezia este midiocra, ok, am inteles, dar argumente exista pentru a sustine ce zici? Adica, fiind un cunoscator fin al versurilor, banuiesc ca nu faci niste afirmatii doar de dragul lor, nu? Te rog, la urmatorul raspuns, posteaza o poezie scrisa de tine, plus o poezie scrisa de prietena ta, asa din pura comparatie. Cine stie, poate " mediocrul " se trasforma. Asteptwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru nony):

Domnu nyno, nu vreau sa fiu prietena cu tine, ma doare undeva de tine.
Ma asteptam sa-ti spulber ezoterismul pe care ti l-ai impregnat in capatana, despre cat de intelectual artist desavarsit si fin esti tu, al carui hobby principal sunt diacriticele.
Sunt satula de d-astia ca tine, deja va ginesc pana sa aleg sa va raspund.
Stiu deja cat de arfisti sunteti si cat veti sari de fund in sus cand indrazneste cineva sa se ia de operele voastre cu pretentii de miez de la dodosque de la literature.

Un artist adevarat si un om cu adevarat destept isi pastreaza pentru el poeziile, nu asteapta pareri si laude de la nimeni.
Un artist adevarat accepta criticile de orice fel si nu te face hater doar pentru ca ai indraznit sa-i zici ca o creatie de a sa e nasoala.

Vorbele astea ale tale "Nu e cea mai buna poezie facuta vreodata; Cu timpul poate o sa fac ceva mult mai bun", sunt fix ca citatele de pe facemuc ale pitipoancelor care spun in dreptul pozelor "ce urata sunt!", asteptand laude despre cat de frumoasa e.
Deci scuteste-ma cu ipocrizia asta ca la mine nu tine.

Asta cu "dar posteaza draga tu o poezie mai buna ca mine!" e o prostie colosala, faptul ca nu scriu poezii, nu inseamna ca nu stiu sa apreciez o creatie cu adevarat valoroasa.
Cu cat esti mai pornit pe altii ca ti critica operele nasoale, cu atat esti mai prost.
nu vad nimic wow in poezia ta, nu vad nimic original.

nu compara tu situatia tipei de care zic, cu tine. ca tu ai net, deci nu traiesti intr-o vagauna.
tipa aia nu avea mai nimic, nici telefon nu avea, nici haine, abia de avea ce sa manance, deci era modesta, nu o arfista ca tine.
si stim cu totii ca adevaratii artisti sunt aia saraci si modesti, poti sa citesti biografiile cator poeti vrei tu, mai toti au trait in conditii mizere si si-au scris operele in privat, descarcandu-se in spatiul lor propriu si personal.

deci, vezi-ti de asa zisele poezii ale tale, scrie-le in intimitatea ta, tu singur decizi daca sunt bune sau nu, ca mai marii poeti nu au cerut pareri pe siteuri, aia erau cu adevarat buni in ceea ce faceau, nu mai era nevoie de aprobarea altora.

imi este sila maxim de d-astia ca tine care zic ca posteaza poezii pe siteuri doar ca sa se perfectioneze gen, sau sa ceara pareri, si cand aud ca cineva e mai bun ca ei, sau ca nu e nimic special din ce au scris, fac spume la gura.
astia ca tine nu doresc decat laude si pupincurisme, atat.

nu-ti arat tie nimic din ce am mai scris eu, ca e ceva personal si cu dedicatie, nu imi arat intimitatile in public sa ti cer tie parerea sau sa demonstrez ceva.
e ca si cand mi-ai cere sa-ti arat o poza cu mine goala.
nu ma pretez la astfel de libidinosenii.

oricum, as fi prima femeie pe care o vezi goala, ca din poezia ta se vede ca esti un credincios, deci indoctrinat care a avut 0 femei.
cu atat mai mult nici operele mele erotice nu vreau sa le expun, ca te pedepseste dzeu ca ai urmarit pornache.

dar hai totusi sa fac o analiza a poeziei tale.

"Oh, tu, muritor de rând,

Cu vocea plăpândă și glasul crescând,"

deci ne faci fatalai, sau te-ai uitat in oglinda in timp ce scriai poezia?

"Cu sufletul rupt și inima mică,

Ochii înlăcrimați, pielea răvășită!"

#fatalaureloaded

inima mica? ah, te-ai speriat cand ti-ai vazut moaca in oglinda si s-a facut inima cat un purice.
pielea ravasita de ce? ah, s-a spart oglinda si ti-au sarit cioburile in piele.

"Gânduri mărețe îti inunda micul suflet,

Geniul îti răsare dintr-o piatră seacă. "

da, ganduri ca..."ce diacritice or mai fi la moda?"
aia cu piatra seaca, ti-ai dat-o singur, nu mai e nevoie sa zic nimic, in sfarsit recunosti cat de sec esti.

"Gura îti citește într-o limbă moartă"

adica iti miroase gura a hoit.

"Sufletu-ti alearga într-o sfera abstractă și..."

adica ai forma de sfera deci esti gras...partea abstracta este un paradox, pentru ca cei grasi sunt cat se poate de palpabili si observabili.

"Universul zâmbește, se joacă cu tine"

adica universul iti arunca niste meteoriti si va jucati volei cu ei, dar din pacate unul te-a lovit in moaca si vrei sa compensezi moaca naspeta si distrusa cu poeziile, poate poate, babardesti si tu ceva.

"Aerul îti poartă întrebările divine"

pai de aia e atat de poluat si imputit aerul.

"Ești limitat în concept și-n design,

Ești unicat prin semne și grai!"

adica esti un autist surdo mut.

"Vălul cunoașterii pe ochi ți se apleacă,

Și speri o ocheadă dincolo de el"

adica ti-au pus oamenii o punga pe cap, ca e interzis sa iesi pe strada cu moaca aia, dar au uitat sa taie niste ochi sa vezi prin punga.

"O tresărire scurta, dar nu de durată,

Te-ar face egal cu îngerii din rai."

ti-ai dat punga jos de pe cap, ai ajuns la bulau, ai scapat sapunul pe jos (ai tresarit), si ai patimit precum ingerii din rai adica Iisus.

"Primul păcat!"

exact, trebuia sa-ti iei gel de dus ca sa nu-l scapi pe jos.

"Cand ai ales și l-ai călcat, cerand nemurirea fără echivoc,

În timp ce moartea își face loc,

Să te poarte înapoi, în gradina Edenului!"

si ai inviat precum Iisus dupa tarasenie, esti parte acum din gradina Edenului, te-ai transformat intr-o floare.

http://data.whicdn.com/images/21206409/large.jpg

nony
| nony explică (pentru anonim_4396):

Atata efort ca sa te faci de ras? - mult, prost si fara rost, cam asa e raspunsul tau. Am vazut mai multe dejectii in ce ai scris decat intr-o mare cocina de porci. Dar, daca nu sunteti voi, cine ne-ar mai ambitiona pe noi?! Multumesc frumos, scumpa, ca ne-ai dovedit inca o data ca : lipsa de respect, omenie si orice altceva ( uman ) inca altereaza aerul pe acest site si in societate.
Si cum esti buna la " ginit ", cand mai ginesti intrebari sau orice altceva de la mine, evita-le daca poti, asta a fost ultimul raspuns.

PS: " faptul ca nu scriu poezii, nu inseamna ca nu stiu sa apreciez o creatie cu adevarat valoroasa " - " cu atat mai mult nici operele mele erotice nu vreau sa le expun " - scrii sau te filmezi pornache?, ca sunt virgin-pervers si poate ma ajuti vreodata sa scap si eu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

'un artist adevarat si un om cu adevarat destept isi pastreaza pentru el poeziile'? Pe bune?
Cum ar veni toti poetii pe care ii stie toata lumea si ii apreciaza pentru poeziile pe care le-au publicat sunt de fapt niste ratati si aia cu adevarat buni au ascuns pe undeva tot ce au scris si nici macar n-o sa stim vreodata ce e aia poezie adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se intelege foarte clar la ce m-am referit, nu sa nu-si publice ever poeziile.

Tu vezi-ti de creatia ta din pampers si lasa-i pe adulti sa discute chestii serioase.

| Dragosdoar a răspuns:

Imi place poezia. Gen Blaga: imbinarea creatiei filozofice cu cea poetica.Lasa-l pe ala, e samanta de scandal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e. Se intelege clar ca n-ai nicio treaba.

nony
| nony explică (pentru anonim_4396):

Cam asa se petrec lucrurile in minte ei. Oricum, nu te stresa prea mult ca stiu genul. Din neputinta si lipsa de argumente, arunca cu noroi in tot ceea ce ea nu poate face. E simpla frustrare, nimic mai mult. Mila, atat inspira!

nony
| nony explică (pentru Dragosdoar):

S-a vazut! Multumesc! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trecand peste balegarul Coquinei / Berzerka care este intrebarea?
Si categoria Literatura ce avea?
Nu de alta, dar hai sa postam toti poezioare sa vedem caruia nu i se sterge intrebarea / postarea.

Dar ti-as fi dat o idee de intrebare la poezia ta: stimati useri, voi ce titlu ati da?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O prima propunere:

"Ciclul infinit"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tie-ti place lab@reala aia trista...

si da, ciclul infinit i se potriveste, daca ne referim la perioada tipic feminina ce il caracterizeaza.
e ca si cand ar fi pe ciclu non stop, asta-ti lasa impresia cand il citesti.
chiar credeam ca ai gusturi bune.

nony
| nony explică (pentru anonim_4396):

E posibil sa fi gresit categoria, data viitoare o sa am grija. N-am mai trecut de mult pe aici, cam de cand Berzerka1 invata sa-si faca fundite. Apropo, Berzerka1, observi ca toti isi dau seama ca esti inutila in tot ce ai postat pana acum? Vad ca urmaresti postarea, astepti pe cineva sa-ti sustina aberatiile? Scuze, Mike, dar prin 2009 - 2010, tot de d'astia ca ea aveam parte pe aici si mi-a lasat un gust de bullshit general. Credeam ca au disparut cu timpul, dar nuuu ...carii pe site!
Poezia are un titlu, se numeste : Cand Universul sopteste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru nony):

Saracu de tine, ce scoala a vietii virtuale ai tu!
geniu neinteles ce esti!
stai chill, ca si eu sunt user vechi si stiu ce arfisme si aere iti dadeai si pe atunci.
nu eram singura care isi batea daravela de tine.

nony
| nony explică (pentru anonim_4396):

Aaa, deci tu ești din categoria relicvelor cu conturi șterse și huiduiți de toți? Păi de ce nu spui surioara mea că ai frustrări vechi în palmares? Înseamnă ca te-a durut rau atunci, dacă după 7 ani încă suferi și dai cu pipi pe unde mă vezi. Mă bucur! Arfisme?! îți place să inventezi cuvinte să pari cât mai penibilă? Bun, ești minunat de inutilă. Și dacă ești user vechi, de ce stai ascunsa în spatele conturilor făcute peste noapte? De cine te ferești drăgălașă mică?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru nony):

Eeee,toti astia care nu va pupa in dos pe voi,geniile neintelese,suntem niste frustrati,niste tristi care nu stiu sa aprecieze arta,niste inutili,etc. Pentru ca numai o minte stralucita si profunda ca a ta, poate fi utila, numai tu poti gasi tot alfabetul de puncte in kuururile de pretutindeni, noi astia, saracii de noi, nici punctul G nu suntem in stare sa il gasim. Esti si un fel de arheolog, gasesti chiar si artefacte de sute de ani in colon. Ar trebui sa-ti deschizi si un muzeu cu astfel de descoperiri, nu ne lasa asa de inculti si de prosti fara sa apucam sa luam lumina de la tine, utilule si pretiosule ce esti!

nony
| nony explică (pentru anonim_4396):

Eeee, stai flexata scumpete, ca nu as vrea sa ma pupi in dos vreodata. In schimb, e posibil sa ma pupi in fata, declarata erotica incurabila, nu? Da, da, da...sunt un fel de arheolog, nu-mi dai tu dosul sa-ti caut niste relicve? Cine stie, poate gasesc niste artefacte uitate de baieti pe cand erau in cercetarewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru nony):

Ok. E bun si titlul asta. happy
Berzerka dispare la fel de repede cum apare cu aceleasi obiceiuri.
Asta pentru ca are mult timp liber pe acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-a dat pe spate neaparat. Dar nu mi se pare caz de luat in batjocura. Nony nu e printre userii care sa merite bascalie degeaba.
Eu am fost putin deranjat doar de faptul ca nu oricine isi permite sa aiba pe TPU postari care nu sunt intrebari, ci pur si simplu expuneri. Cred ca m-am certat acum 2 ani in jur de 2 zile cu o fiinta irationala de la Contact. Postasem chiar ceva util pentru site si imi sterge pe motiv ca nu e o intrebare ori pentru ca as indemna la hacking. Ti se face scarba maxima de site-ul asta, dar nu vad de ce nony ar face parte din asta mai ales la ce absenta a avut!
Daca vrei Experti sau Useri Albastri de care sa iti bati pl incearca pe altii ca sunt destui.

Prin ciclu ma refeream la altceva in poezie, anume ca in univers viata o ia mereu de la capat (omul se naste, traieste/cunoaste si moare).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are cu subiectul faptul ca as avea timp liber pe acasa si faza cu conturile?
astia de scriu poezii nu au timp liber pe acasa? parca aveai ceva cu umanistii, ii considerai cam inutili.
din cate ai vazut, imi fac cont o data la cateva luni, in ultima vreme.
si tu faci la fel, dupa ce ramai anonim pe site, iti faci iar cont nou.

in fine, te las sa-i lauza opera in continuare si sa-i ridici in slavi p-astia care intra rar pe TPU, iti dai seama! sa le ridicam statuie pentru asta!

| corolav a răspuns:

Dragă Nony, am primit un răspuns cu un „mulțumesc" din partea ta, pentru faptul de a fi apreciat, într-o oarecare măsură, un material ( altceva decît acest produs) pe care ni l-ai prezentat.
Și în acest text ai cîteva versuri ( hai, să le numesc așa) primele trei și mai altele cîteva.
Dar, pentru că există un dar, ești cumva inconsecvent în ceea ce produci.
Ai idei, uneori le aduci bine din condei dar alteori nu chiar.
În acel vers „cu vocea plăpîndă și glasul crescînd" creezi o antiteză care parcă nu prea are un fundament credibil.
E ceva în genul:
„Pe o stradă lată-ngustă,
Un om se ducea venind
Și-n tăcerea lui profundă
Se-auzea bolborosind"
Mai zici :
„Gânduri mărețe îți inundă micul suflet".
Aici, parcă l-ai parafraza pe Eminescu, referitor la acel personaj de la "Junimea" pe numele său Daniil Scavinschi, cînd spune „Daniil cel scund și mic".
Și totuși, parcă la acest text, sunt mai puțin entuziasmat.
Fiecare om cu părerea lui.
Încerc să mă repet...
Ai idei, dar toate acestea, pe care le așterni tu, încă nu se cheamă... poezie.
Ți-o spune un om de 70 de ani care, printre altele, face corectură la niște reviste literare de nivel național.
Cît privește poziția lui „Berzerka 1" nu cred că a fost chiar într-atît de potrivnică ( în primul al său text).
În schimb răspunsul tău nu a fost prea civilizat și ulterior ați derapat într-un schimb de diatribe ( vezi DEX) care nu vă onorează calitatea de oameni care se pare că aveți totuși niște oarecari potențe intelectuale.
Asta e părerea mea.
Sănătate!