| Cronos126 a întrebat:

Povestea Singur pe lume de Hector Malot este adevarata sau este o inventie falsa?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Nu te uita, amice, la vorbele altora!
Oamenii „e invidioși", cînd văd pe cîte unul mai deștept ca ei.
Ziceam de acest domn, care se vrea mai scoțian decît Sir Walther Scott.
Bineînțeles că e adevărată!
Cînd eram eu mai tînăr am avut fericita ocazie de a mă întîlni la Paris cu un nepot de-al lui Hector „din Troia" zis Malot, care mi-a spus că totul a fost adevărat, așa cum i-a spus bunicul său, care a cunoscut-o personal pe tușa Barberin și care i-a povestit toată această poveste.
De fapt, acest tip, Hector Malot, s-a cunoscut cu scriitorul român Ion Creangă, a citit lucrările humuleșteanului, i-au plăcut, și i-a spus acestuia să aibă pretenția, față de cei de la „Junimea", că de fapt acea a sa „Dănilă Prepeleac" nu e o poveste ci e doar rezumatul unui roman.
Auzi, dom*le, ce oameni! Să spună ei că nu există „invenție falsă".
Bine că există „avansați mai în față" și „coboară jos"!
Boss, ai dreptate!
Sănătate!
Și lasă-mă să-ți spun: Paște fericit!

3 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

„O invenție falsă"? Mă intrigă ce zici, zău.
Păi, din moment ce nu este o operă memorialistică/jurnal, sau vreo bibliografie, atunci clar este o ficțiune. O carte inspirată din realitate, care poate avea la bază resurse reale, dar produsul final nu este altceva decât rodul UNIVERSULUI CREATOR al autorului.
Nu se pune problema ca o carte să fie adevărată sau falsă, ea este reprezentarea imaginației scriitorului, inspirată mai mult sau mai puțin din realitate!

| Cronos126 explică (pentru corolav):

Multumesc big grin

| Cronos126 explică (pentru Cronos126):

Npc big grin