| T0T a întrebat:

Precum prea bine știți, astăzi este ziua unuia dintre cei mai valoroși poeți pe care i-a avut țara noastă, Nichita Stănescu.

Ce poezie care i-a aparținut acestuia v-a impresionat cel mai mult?

Nu vreau să fie doar o simplă întrebare așa că am să postez și 2 melodii ale lui Nicu Alifantis foarte bine realizate după versurile maestrului:
https://www.youtube.com/watch?v=YjjN168rdqY
https://www.youtube.com/watch?v=wt5Zsgsbmp4

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
Nichita Stanescu este poetul meu preferat inca din liceu, nu doar dintre poetii romani, ci si dintre cei universali. Cel mai mult dintre poeziile sale mi-au placut "Leoaica tanara, iubirea'', "Emotie de toamna'', "Lectie despre cub'', "Adolescenti pe mare'' si "Poveste sentimentala''.
Multumesc pentru superbele melodii interpretate de Nicu Alifantis, mi-au inseninat seara!
Si recomand si eu articolul din cotidianul Metropolis, referitor la Nichita Stanescu (din pacate, nu pot atasa link-ul, nu imi permite site-ul).
O seara frumoasa tuturor si relaxare placuta pe acordurile muzicii si poeziei!

6 răspunsuri:
| AirănMeidăn a răspuns:

"Poem", "Rau de frumusete", "Poveste sentimentala", "Sufletul metalic al orasului", "Imbratisarea" aahsjdjfl sunt prea multe si faine
si "Tinerii"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una n-am prea înțeles creațiile sale având în vedere că e poet modern.Totuși, mi-a plăcut ''Sunt un om viu'' și ''Tinerii''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiam ca azi e...
Mi-au placut multe dintre poeziile lui in special cele de dragoste.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Ce contează dacă e modern sau nu? Scria nenea ce vroia el, și mie operele lui mi se par geniale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Vreau să spun că poeziile moderne conțin multe metafore pe care eu nu le pot descifra.

| T0T explică (pentru anonim_4396):

Pot fii interpretate, dacă te gândești mai bine.