| CLDaraBomMinzy a întrebat:

Puteți, vă rog, să îmi dați trei exemple de texte narative literare și trei exemple de texte narative nonliterare?
Mersi, funda!

Răspuns Câştigător
| AditzaAditsssa a răspuns:

Narative nonliterare: afisul, pliantul publicitar, ziarul, revista, catalogul cultural, expozitia.

Narative literare: "Puiul" de Ioan Alexandru Bratescu Voinesti, "Amintiri din copilarie" de Ion Creanga, "Mara" de Ioan Slavici etc.

1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Texte narative: Capra cu 3 iezi, Scufita Rosie, Moara cu noroc.

nonliterare:
cerere:

Domnule Director,

Subsemnatul, Ionescu Alin, elev înclasa a XI-a A a Liceului "Ioan Neculce" din Iaşi, domiciliat în Iaşi, strada PetreIspirescu, nr. 2, vă rog să-mi aprobaţi eliberarea unui permis de acces la BibliotecaMunicipală. Menţionez că solicit acest permis pentru a putea consulta materialele ce îmisunt necesare la disciplinele opţionale studiate în şcoală.
Iaşi, 20 martie 2008

Ionescu Alin

Domnului Director al Bibliotecii Municipale, Iaşi

reclama:
Cumaparti Coca Cola, acum intr-un ambalaj nou, la jumatate de pret!

Oferta limitata!

articole:
Articolul 3. (Declaratia Drepturilor omului)
Orice fiinta umana are dreptul la viata, la libertate si la securitatea persoanei sale.