| Ferdinand14 a întrebat:

Recomandati-mi niste carti din domeniul filozofiei, psihanalizei si sociologiei, argumentati sugestia.

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Filozofie: Despre libertatea vointei, de Arthur Schopenhauer; Lumea ca vointa si reprezentare, de Arthur Schopenhauer, Pe culmile disperarii, de Emil Cioran, Amurgul gandurilor, de Emil Cioran si Tratat de descompunere, de Emil Cioran.

3 răspunsuri:
| DeeaV a răspuns:

The Art of Being Right- Arthur Schopenhauer

HUMAN, ALL TOO HUMAN & BEYOND GOOD AND EVIL-Friedrich Nietzsche

| mariaxmaria a răspuns:

Buna!
ALL TOO HUMAN & BEYOND GOOD AND EVIL-Friedrich Nietzsche

| XxAmaliAxX a răspuns:

Flori pentru Algernon-Daniel Keys
Romanul unei ipoteze deopotriva fantastice si terifiante:ce-ar fi daca am avea puterea de a ne spori artificial inteligenta, daca intr-o buna zi ar fi la indemana noastra sa corectam creierul uman.
O carte provocatoare si emotionanta, care pledeaza pentru suprematia sufletului in fata mintii oricat de ramarcabila ar fi aceasta din urma.