| XestediferitdeY a întrebat:

Recomandati-mi o carte buna.

42 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Søren Kierkegaard - Sau sau
sau
Eugène Ionesco – Însinguratul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Contele de Monte Cristo, de Alexandre Dumas-Fils.
Este si film dupa aceasta carte daca nu ma insel.
Te pup si lectura placuta!

| TooCloseToTheEdge a răspuns:

Ce genuri iti plac?

| Spitz10 a răspuns:

Sherlok Holmes vol 1.Are un roman si 12 povestiri.Dar mai sunt si cartile Sherlok Holmes vol 2 3 4. Funda?

| Eugen1234 a răspuns:

Pai depinde si ce-ti place, eu iti recoomand "Prin Foc si Sabie", am citit-o si ma fermecat!

| WildNature a răspuns:

Iti recomand Minunata calatorie a lui Nils Holghersson cu gastele salbatice(Selma Lagerlof), Into the Wild(Jon Krakauer).Ah uitasem, iti mai recomand si The curious case of Benjamin Button(Francis Scott Key Fitzgerald)

Răspuns utilizator avertizat
| Elly7890 a răspuns:

Ramasitele Zilei-Kazuo Ishiguro! o carte superba! eu care nu prea citesc m-a impresionat enorm!

Răspuns utilizator avertizat
| κλάους a răspuns:

A song of ice and fire (serialul Game of thrones este dupa ea)

Lord of the rings

Răspuns utilizator avertizat
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Esti ceea ce gândești, principii taoiste pentru zilele noastre" de Dr. Wayne W. Dyer

| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă dai şi câteva detalii, respectiv nişte titluri de cărţi pe care le-ai citit şi ţi-au plăcut...mi-ar fi mult mai uşor. Aşa, eu pot doar să-ţi spun ce mi-a plăcut mie, şi probabil suntem destul de diferiţi în gusturi legate de literatură.

Răspuns utilizator avertizat
| MariaChrii a răspuns:

Hector Malot-singur pe lume; H.G Wells-omul invizibil, silmarilion-J.R.R Tolkien e cartea in care se povesteste cum e facuta lumea din LOTR; Crima si pedeapsa-dostoievski; fratii karamazov-Dostoievski;

| LegionarulRoman a răspuns:

Pe aripile vantului,La rascruce de vanturi,Winnetou,Calaretul fara cap,Old Surehand,Testamentul incasului,Ultimul mohican, Mizerabilii, Contele de Monte-Cristo, Elevul Dima din clasa a 7, Razboi si pace, Mandrie si prejudecata, Jan Eyre, Prin foc si sabie, Anna Karenina

P.S:scrie pe net si o sa gasesti si autori (sunt romane clasici claditoare de caracter)

| fadnox a răspuns:

Stendhall- armance
eliade- maitery, nunta in cer, romanul adolescentului miop
puskin- dama de pica
turgheniev- un cuib de nobili
mihail sebastian- orasul cu salcami, accidentul
adrian otoiu- coaja lucrurilor sau dansand cu jupuita
alexandru vona - ferestre zidite
-pe ultimele doua nu le-am citit dar stiu despre ce este vorba, ultima e chiar deosebita (dar se gaseste foarte greu)

| Accero a răspuns:

ShoguN de james clavell e o carte incredibila, 2 volume mai mari sau 3 mai mici depinde cum o gasesti, citeste-o merita

| Euletitia a răspuns:

Buna1 Uite cateva titluri de carti care mie mi-au placut si pe care ti le recomand si tie:
"Elevul Dima dintr-a saptea"-Mihail Drumes
"Panza de paianjen"-cella Serghi
"maitreyi"-Mircea Eliade
"pe aripile vantuluui"-Margaret Mitchell
"Insula"-Margaret Mitchell
"David Copperfield'-Charles Dickens
"Quo Vadis"-Sienckiewicz
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Jane Eyre"-Emily Bronte
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher Stowe
iti doresc lectura placuta orice ai alege!

| darko13 a răspuns:

Iti spun 2 care pe mine m-au impresionat:
Zbor deasupra unui cuib de cuci-Ken Kessey
Invitatie la vals-Mihail Drumes

Răspuns utilizator avertizat
| alexalexandrusincerul a răspuns:

''Si porumbeii vorbesc englezeste''-Stephan Kelman.

| NoShit a răspuns (pentru XestediferitdeY):

Dacă ţi-a plăcut "Scrisoare de dragoste" de Mihail Drumeş, cred că o să-ţi placă şi "Invitaţie la vals" şi "Elevul Dima dintr-a şaptea" scrise de acelaşi autor.

| dana2327 a răspuns:

Dragoste in vremea holerei, un sarut la miezul nopti! acum depinde de genul de carte care iti place!

| Morrigan a răspuns:

Cutia cu fantome - Joe Hill (fiul lui Stephen King)

Răspuns utilizator avertizat
| iuliaa9974 a răspuns:

Incearca cartile Jules Verne.
Mie una, acelea imi plac.happy

| Courtney4you a răspuns:

Jane Eyre de Charlotte Brontë.:X
A song of ice and fire de George R. R. Martin.(de asemenea iti recomand si serialul adaptat dupa carte:Game of Thrones)

| adrianamara a răspuns:

Laleaua neagra!