| nesabuit33 a întrebat:

As vrea si eu cateva recomandari de carti bune, pe care voi le-ati citit si din care chiar ati invatat ceva! (indiferent de gen)

Răspuns Câştigător
| AnimeAnnDRa a răspuns:

Heiiii, o sa-ti dau eu niste nume de carti foarte misto.
Sincer, mie nu-mi plac cartile clasice deci iti voi enumera doar carti contemporane :

Ar trebui sa citesti Hotul de carti. Povestea este super, e scrisa din perspectiva mortii, ceea ce cred ca face atmosfera foarte tare.E un historical fiction.

Citeste Coraline, la inceput pare a fi o carte de copii, dar nu e + ca are niste citate super super tari.

Citeste Flori pentru Algernon care e o carte SUPERBA, crede-ma. Povestea mi se pare foarte intriganta

1 răspuns:
| Georgian22 a răspuns:

CITESTE :''Ciocoii vechi si noi''-E super cartea:Iti arata parvenitismul foarte bine.D.p.d.v s-ar potrivi zicala pentru aceasta carte:Fa-i omului bine si el se ia cu... dupa tine.(CITESTE-O PE PRIMA E SUPER SUPER)winking
''Moara cu noroc"(Ioan Slavici) -Mi-a placut foarte mult deoarece vezi cum e lumea.Gen Ghita nu se mai multumeste cu conditia lui modesta de cizmar (avea bani) si se gandeste sa fie carciumar(sa si mai multi bani)
''Maitrey"(Mircea Eliade)