| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ce sunt "Marci ale subiectivitatii"? Se referea la vreun gen (epic, liric, dramatic) sau este o caracteristica a unei opere?

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Nu se referă la un gen anume. Mărci ale subiectivităţii poţi găsi în toate genurile literare.Ele sunt pronume, verbe la pers 1 şi a 2 a sg sau pl. La genul liric sunt mai des întâlnite.

1 răspuns:
| Anamnezic a răspuns:

Reprezinta una din trasaturile genului liric ( forme pronominale la persoana I si a IIa - ex. Eu, mie, m-, tu, te etc si verbe la persoana I si a II. Sper ca te-am ajutat.