| Grindei_Eduard_2000 a întrebat:

Salut, îmi poate face cineva o listă cu toate cărțile scrise pe lângă seria Cântece de foc și gheață? Acestea au vreo legătură directă cu seria și trebuie citite neapărat?

2 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

-Păi de exemplu cartea Foc și sânge prezintă istoria casei Targaryen cu câteva sute de ani înainte de întâmplările din seria Cântec de gheață și foc.
- Apoi cartea Cavalerul celor șapte regate este formata din diferite povești și aventuri ale a 2 cavaleri Dunk și Egg...acțiunea se desfășoară cam cu 100 de ani înainte de seria Cântec de gheață și foc tot în timpul domniei casei Targaryen asupra tronului de fier
- Mai e cartea Dragonul de gheață, unde acțiunea se petrece cam cu 10 ani după "Marele îngheț" despre probabil ai auzit, dar personajul principal este o fetiță, iar cartea este considerata o carte pentru copii, dar totuși merita citita, George RR Martin nu a scris nimic la întâmplare, dacă citești cărțile astea înainte de seria propriu zisa o să cunoști multe lucuri legate de istoria caselor și universul din Westeros. Eu personal am citit cărțile încă de pe vremea când nu există serialul. Baftă la citit și nu asocia întâmplările din cărți cu cele din serial pentru că sunt diferente majore după primele 3 cărți, serialul prezintă aproape perfect acțiunea până la întâmplările din Festinul ciorilor, iar de acolo o ia razna, deci de preferat e să știi că acțiunea din cărți e cea adevărată, și rămâne să așteptăm ultimele două volume pentru a vedea cum s-a terminat povestea de fapt happy

| Grindei_Eduard_2000 explică (pentru RobertMoon):

îmi poți da toata lista?