| Mitran_Alexandru_1998 a întrebat:

Salut, imi puteti spune va rog mult de tot, care sunt operele pe care trebuie sa le invatam pentru evaluarea nationala de anul acesta?

Răspuns Câştigător
| AntoW66 a răspuns:

Pentru evaluarea nationala nu trebuie sa inveti niste opere anume, fiindca se va da un text la intamplare, pe care cu siguranta nu l-ati studiat la clasa. Trebuie doar sa inveti toate cele 3 genuri (epic, liric si dramatic) si cateva specii literare (mentionez ca anul trecut, cand am dat eu examenul, in programa de examen nu erau incluse oda, imnul, schita, nuvela si romanul). Deci acestea au slabe sanse de a se da la examen. In schimb, celelalte specii literare (fabula, basmul, balada populara, pastelul etc.), precum si cele trei genuri trebuie sa le stii, mai ales definitiile si cateva caracteristici ale lor, pe care trebuie sa le exemplifici in compunerea de la primul subiect. Doar pentru bac va trebui sa inveti cateva opere obligatorii. Orice ar fi, bafta la examen!

2 răspunsuri:
| Mitran_Alexandru_1998 explică (pentru AntoW66):

Unde gasesc si eu programa pentru acest an?

| Lioana a răspuns (pentru Mitran_Alexandru_1998):

Aici ai programa pentru Evaluarea Nationala la Limba Romana:
Https://www.edu.ro/......romana.pdf