| Sorinlelele a întrebat:

Profesoara mea de franceza ne-a pus sa scriem urari despre Craciun, Paste dar pe mine m-a pus despre 25 iulie si 15 august, ce urari sunt? Multumesc anticipat! big grin

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Pe 25 iulie este Adormirea Sfintei Ana ( Sfânta Ana i-a dat naştere Maicii Domnului), unii fac urari de la multi ani pentru cei ce isi sarbatoresc ziua numelui.Pe 15 august este Adormirea Maicii Domnului, unii fac urari de la multi ani dar in aceasta zi se pomenesc cei trecuti in nefiinta si au purtat numele Sf. Maria.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In 15 august este Sf Marie, alta sarbatoare religioasa mare.
Dar in 25 iulie, nu-i nimic... cel putin nu vad sa fie nici o sarbatoare religioasa. Poate nu ai inteles tu data asta.