| fulgerul090608 a întrebat:

dati-mi va rog niște idei ce as putea citi vara asta niște cărți dar sa nu fie cărți de oameni mari sa fie de vârsta 12 13 ani va rog eu. Si dacă puteți să-mi lăsați niște linkuri cu niște filme de comedie aceeași vârsta multumesc! FUNDA cel mai rapid răspuns si bun.

Răspuns Câştigător
| Teardrop a răspuns:

Cronicile Wardstone - Joseph Delaney
(cele mai bune cărţi de fantassy pe care le-am citit eu)
Vrăjitor şi Vrăjitoare - James Patterson
Jocurile foamei - Sussane Collins
Calul de Război - Michael Morpurgo
13 plicuri albastre - Maureen Johnson
Colind de Crăciun - Charles Dickens
Hobbitul - J.R.R. Tolkien.
poţi să încerci şi Stăpânul Inelelor, deşi nu garantez că-ţi vor plăcea ÎNCĂ.

Cam pe la 12-13 ani m-am apucat să citesc cărţi poliţiste de Agatha Christie. Poţi încerca şi tu.
Îţi dau nişte titluri aşa, orientative, care mi-au plăcut mie cel mai mult:
Pisica printre porumbei, Misterul Trenului Albastru, Crimă pe Terenul de Golf, Crimă din Orient Express, Ceasurile.

Sau, de Rodica Ojog Brasoveanu Seria Melania şi Mirciulică.

15 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Citeste Busola de Aur, o carte minunata. Nu ti-as recomanda Hunger Games. E o carte destul de dura (cu mult sange si violenta). Mie mi-a placut, dar am 30 de ani.

| fulgerul090608 explică (pentru Alcyon):

Busola de aur am văzut filmul si nu-mi place dar am văzut si Hunger games filmul si cred ca am sa iau si cartea

| Alcyon a răspuns (pentru fulgerul090608):

Nu te lua dupa asta. De multe ori filmul e mai slabut.

| DeeaV a răspuns:

Tot ce a scris Jules Verne, iti ajunge pentru toata vara, sunt aventuri frumoase si usor de citithappy

| fulgerul090608 explică (pentru DeeaV):

Îmi pare rău dar jules vreme am citit toate 32 volume sau câte sunt vara trecută

| DeeaV a răspuns (pentru fulgerul090608):

Felicitari! Romanele Annei Rice mie mi-au placut foarte mult, e foarte multa fantezie la mijloc, vampiri, vrajitoare & stuff. M-au prins povestile si nu puteam sa dorm noaptea fara sa stiu ce se intampla mai departe. Ti le recomand.

Răspuns utilizator avertizat
| Madallina3 a răspuns:

Sub aceeasi stea
The hunger games.

| OmNom a răspuns:

Vezi si tu niste carti de la Leda cred ca sunt cele mai potrivite sau vezi aici pe blog unde sunt facute recenzii la diverse carti http://booksormovie.blogspot.ro/

| Artegor a răspuns:

1984, Ferma animalelor (George Orwell ambele), Minunata lume noua (Aldous Huxley), Portocala mecanica (Anthony Burgess), Arhipelagul Gulag (Aleksandr Soljenițîn), Faust (Goethe), Idiotul, Fratii Karamazov, Crima si pedeapsa (Dostoievski), Razboi si pace, Anna Karenina (Tolstoi)

| Teardrop a răspuns (pentru Artegor):

Ferma Animalelor, Fast şi cele de Tolstoi şi Dostoievski chiar NU sunt de 12 ani...

| fulgerul090608 explică:

Filme nu lăsa nimeni?

| Foloaca_Gaby_1998 a răspuns:

Uite aici carti de citit http://www.elefant.ro/carti/carti-pentru-copii/grupe-de-varsta/viii-iii-ani
Si filme comedie Singur acasa 1, 2, 3!

| fulgerul090608 explică (pentru Foloaca_Gaby_1998):

Saitul e prea scump si comediile singur acasă le-am văzut pe toate 1 2 3 4 5

| Roman_Alina_1990 a răspuns:

Eu iti recomand sa citesti : Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes; Testamentul incasului de Karl May; Ciresarii de Constantin Chirita; Toate panzele sus de Radu Tudoran;
Insemnarile unei pustoaice sau Jurnalul unui pusti; Morometii de Marin Preda; Mica printesa de Frances Hodgson Burnett