| Darkdayalex a întrebat:

Ma gandeam sa scriu un nou inceput pentru cartea "Batranul si Marea" (sa schim doar prima pagina sau sa adug una) de Ernest Hemingway. As avea nevoie de cateva idei sau chiar ppropozitii/paragrafe pe care sa le adaug.

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Lucrarea în cauză e o capodoperă a literaturii universale.
De ce crezi tu, un mare ZERO în ceea ce se numește literatură, că ar trebui schimbat ceva la această carte? Care ar fi rostul? Cine ar lua în seamă acest demers al tău?
Și apoi, dacă pretinzi că ai vrea să faci așa ceva, ne pui în situația de a te considera un geniu al literaturii. Și atunci de ce e nevoie să apelezi la noi, niște umili cititori, care poate că nu avem asemenea curajoase veleități?
Curios dar, citeam de curînd în „Di lema veche"(cunoști cred publicația!), că o mare editură lon doneză caută niște întreprinzători curajoși care să facă niște aproximativ aceleași lucruri la „Hamlet" și cîteva sonete de-ale lui Shakespeare.
Caută-i pe ăia de la București, ia legătura cu ei. Prin ei cu cei de la Londra și vezi ce rezolvi.
Engleza cred că o halești și, vorba aia, ce mi-e Hemigway ce mi-e Shake speare.
Zău, n-ai ambiție dacă nu o faci!