| AAN9 a întrebat:

numele andra este nume roman?

Răspuns Câştigător
| LadyDee89 a răspuns:

Nume imprumutat, dar "romanesc"! stiu cam tot legat de numele asta si stiam ca vine din greaca! de restul nu am citit

12 răspunsuri:
| 8andrei a răspuns:

Poate fi si international?

| Nemessys a răspuns:

Din moment ce in Romania sunt o groaza de fete cu acest nume, eu presupun ca da.

| Pabibabum09 a răspuns:

Da... Ce intrebare...

| BergerCipy a răspuns:

Provine de la Andreea din greaca

| LOVW a răspuns:

Eu stiu ca numele Andra vine de la Andrei ( Deia, Deea, Andrea, Andra, Andrada ) etc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru LOVW):

Sau de la Alexandra

| LadyDee89 a răspuns:

Prenumele provine de la numele elen "Andreas", derviat de la cuvantul "andreios" care inseamna "barbatesc, curajos". Numele apare si in Noul Testament - apostolul Andrei, primul discipol al lui Iisus Hristos! Andrei este un nume grecesc. Sfantul Andrei este considerat ca protectorul Scotiei, Rusiei, Greciei si al Romaniei! cu alte cuvinte este un nume romanesc

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru BergerCipy):

Provine din limba DACICA; de la Andrada

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LadyDee89):

Inainte de Andreas sau Andreios din greaca, este Andreios din Dacica ( cu accent pe prima silaba ). La andreios din greaca pronuntia este "plata". Andreios, cel din Dacica, reprezinta "cel vrednic"; de aici si imprumutul in utopia cristica. pupici

| AAN9 explică (pentru Nemessys):

Dar nu inseamna daca in Romania sunt multe fete cu acest nume numele andra e roman

| AAN9 explică (pentru LadyDee89):

Da si eu mai inainte am citit din limba greaca

| Nemessys a răspuns (pentru AAN9):

Ops. greseala mea. Credeam ca la asta se refera. laughing