| BaiatDeTreaba865 a întrebat:

Vreau sa stiu despre Relatiile lui Mihai Eminescu. Stiu ca el a iubit o fata si tot ii scria poezii totusi nu i-a iesit niciodata cu ea. Este adevarat? A iubit el mai multe femei cumva si a esuat cu toate? A reusit vreodata cu vreo femeie? Vreau doar raspuns concret la asta.

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Veronica Micle a fost marea lui iubire, dar l-a inselat. Exista o carte cu scrisorile pe care si le trimiteau intr-o perioada. Au fost impreuna vreo 17 ani si s-a sinucis pentru el ca Julieta la scurt timp dupa ce a murit.

| Romanul86 a răspuns (pentru Holiday):

Minciuni ale austriecilor! Eminescu a iubit-o pe Veronica și pe Mite Kremnitz mai mult pe Veronica dar T Maiorescu i-a împiedicat să se căsătorească.