| GrigoreVarlam a întrebat:

Salutare. Am o dilema. Care este varianta corecta si de ce?
Cu prima ocazie cand ai sa-mi fi maxim dragă am sa te nenorocesc.
Sau
Cu prima ocazie cand ai sa-mi fii maxim dragă am sa te nenorocesc.

Problema e la fi, cu un singur i sau doi?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

A doua varianta. Se scrie cu doi "i" pentru ca este modul conjunctiv (sa fii). Faptul ca mai apare si pronumele "-mi" nu schimba cu nimic forma conjunctivului. Ex.: Vreau sa fii cuminte (nu sa fi cuminte). Vreau sa-mi fii alaturi (nu sa-mi fi alaturi).

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Se scrie cu un singur ''i''. Cu doi de ''i'' se scrie la modul imperativ, de exemplu ''fii atent''.

| GrigoreVarlam explică (pentru minrest):

Pai si acum la ce mod este?

| GrigoreVarlam explică:

Imi poate da cineva un raspuns mai concret?

| minrest a răspuns (pentru GrigoreVarlam):

Odata ce nu ii dai un ordin, nu ii spui sa iti fie maxim draga, nu e la imperativ. Raspunsul meu este concret, daca nu il intelegi tu nu am ce sa iti fac. Doar ti-am spus clar cu cati de ''i''se scrie in cazul tau.

| William a răspuns:

A doua. Tu chiar nu auzi ca litera i se aude mai lung cand spui fii?

| Murea_Andreea_2000 a răspuns:

Se scrie cu un singur "i", pentru ca este verbul "a fi". Din cate stiu eu indiferent de modul verbului ( fie el prezent, imperativ etc) se va scrie intotdeauna cu un singur "i". Cand gasesti si al doilea "i" nu se mai vorbeste de un verb ci de un substantiv. Se vorbeste despre substantivul "fiu"( ex: Am un fiu.), la plural avem "fii"( ex: Andrei are doi fii.).
PS. Poti gasi si cuvantul "fiii"( ex: Fiii mei sunt doctori.) care deriveaza tot de la substantivul "fiu".