| youcon a întrebat:

Salutare!
Celuia/celeia care m-ar putea ajuta cu urmatoarele exercitii, i-as fi recunoscator. Le-as numi exercitii-dilema, caci eu nu le-am dat intru-totul de cap.

1. "Ea / de la geam / nu ştie vai dacă să mă regrete / nu ştie vai dacă să râdă când mă vede urcat / pe epava pianului din piaţa de flori şi dându-mă / peste cap la plecare."
Dacă aceste versuri postmoderniste ar fi rescrise în tipar tradiţional, ar trebui să fie inserate:
a) cinci virgule şi două semne de exclamare;
b) şase virgule şi trei semne de exclamare;
c) şapte virgule şi un semn de exclamare;
d) opt virgule.

2.Care este enuntul corect si indicatii greselile in celelalte 3 enunturi gresite.
a) Apariţia lucrării despre culturile ecologice elaborată de un grup de specialişti a fost aşteptată cu nerăbdare.
b) Colectivul de cercetători ai institutului a performat în domeniul IT.
c) Scriitorul şi personajele sale sunt cunoscute de către toţi adolescenţii.
d) O treime dintre neologismele recente provin din limba engleză

Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

1. d) ", de la geam,"; ", vai," (x2); "sa ma regrete,"; "urcat,"
2. a) - raspuns corect
b) colectiv [...] AL institului (deoarece se acorda in gen, numar si caz cu substantivul determinat)
c) scriitorul si personajele sale sunt CUNOSCUTI [...] (la fel ca mai sus)
d) O treime [...] PROVINE